Coco Chanel, divattervez
Coco Chanel A modern n megtervezje "Az igazi elegancia felttele az akadlytalan mozgs lehetsge."
A legenda polgri neve: Gabrielle Bonheur Chasnel.1883. augusztus 19-n szletett Saumurban, Gabrielle Bonheur Chasnel nven. Igen, Chasnel, a hres divatmrka ugyanis nem mst, mint egy szimpla kis elrs. Coco szletsekor az anyaknyvvezet kifelejtett az -s bett. gy lett Chasnel-bl Chanel, Coco pedig sosem javttatta ki a hibt. Igaza volt. Szlettek mr ’nagy nevek’ egy elrs nyomn. Ott van pldnak okrt Barbra Streisand, aki a tbbi, 'kznsges' Barbarhoz hasonlan ltta meg a napvilgot, aztn megbotlott egy jsgr tolla, s ksz is lett a vilghr imzs...
Albert Chanel s Jeanne Devolle msodik gyermekeknt szletett. 5 testvre volt, 2 lny Julie (1882) s Antoinette (1887), s 3 fi Alphonse (1885), Lucien (1889) s Augustin (1891, aki szletsekor meghalt). 1895-ben az desanyja TBC-ben meghalt. desapja nem tudta nevelni a csaldot. Aubazine rmai katolikus-monostor rvahzba kerlt hatvesen s 7 vet tlttt ott. Taln a krnyezet az oka, hogy ksbb a ruhival s frizurival a ni egyenjogsg szszlja lett. A monostorban megtanult kssel-villval enni, illedelmesen ksznni s... varrni.18 vesen elhagyta az rvahzat, s egy szabsgban kezdett el dolgozni.
Tallkozott a francia milliomos Etienne Balsan-nal.Coco-t elkprztatta a hatalmas vagyona, a tle kapott gymntok, a ruhk s gyngyk szpsgei. Balsan mellett kiatanulta a kalap tervezst is. Balsan-t kihasznlva, prizsi laksba kltztt.
1905-tl hrom ven t Coco mvsznven sanzonnekesn volt Vichy-ben, s nekesni karrierrl brndozott.
1908-ban tmogati segtsgvel megnyitotta els divatkereskedst, amelyben elszr kalapokat knlt, ksbb pedig pulvereket, szoknykat s kiegsztket is rustott. 1914-ben megnyitotta els prizsi butikjt Arthur Boy Capellel segtsgvel. Aztn 1916-ban divatszalont nyitott Biarritz-ban, amely 1920-ban Prizsba a Rue Cambon-ra, a Chanel divathz mai helyre kltztt.
Mikor elg hires s ismert lett kitallt egy hamis letet magnak, miszerint 1893-ban szletett, s desanyja halla utn desapja amerikban vitorlzott, gy t kt nagynnje nevelte fel, ahol megtanult mindent, s a Coco (kisllat) becenevet s tlk kapta. Ez szmra egy kibv volt, cskkentette az t rt stigmkat, s megalzsokat.
1920-ban bemutattk az orosz balettimpresszionistnak Sergei Diaghilev Igor Stravinsky-nek a vilghir zeneszerznek (The Rite Spring), akit csaldjval egytt meghivott a birtokra. Ezen idglenes ltogats alatt a kapcsolatukbl viszony lett.
A Chanel birodalom
Coco Chanel sikere abban llt, hogy a jelenben lt, s ruhit a kor kvetelmnyeinek megfeleln a dolgoz nk szmra ksztette. Ez persze csak most ltszik kzenfekvnek. Az els vilghbor utn inkbb forradalminak szmtott, hogy a knyelmetlen, merev, fzs viselet helyett egyszer s praktikus ruhadarabokat knlt a frissen hivatali munkba llt ni trsadalomnak.
Chanel szerint "az igazi elegancia felttele az akadlytalan mozgs lehetsge". Kijelentette, hogy amely divat nem terjed el, nem is divat, ezrt elsknt dolgozott a konfekciiparnak a prizsi haute couture tervezi kzl. Chanel nemcsak kvl tervez, de zsenilis zletasszony is volt: a cg bevteleinek java rszt a tmegek ltal elrhet s megfizethet kozmetikai termkekbl s kiegsztkbl produklja, mg haute couture darabjaik a forgalomnak mindssze 6%-t jelentik.
A Chanel-kosztm, a kis fekete ruha s a ni nadrg: Nevhez fzdik a Chanel-kosztm megalkotsa, amely tweed szvetbl kszlt s aranygombos, doboz formj kabtjhoz egyenes szabs szoknyja jrt. A klasszikus formt, a divathz vezet tervezje, Karl Lagerfeld lmodta jra a 80-as vekben. A ma oly’ divatos bizsuk viselsi ugyancsak Chanel kisasszony rdeme. A hagyomnyos Chanel-kosztm elmaradhatatlan kiegszti voltak az aranygombok, s a kosztmhz viselhet aranylncok, gyngyk. A tkletes kp rsze a steppelt, lnc-fl, vllon hordhat kzitska, s a kzpmagas sark cip sttkk, fekete vagy drapp orrbetttel. Ugyancsak Chanel tlete nyomn szletett meg a mra minden magra valamit ad n gardrbjban megtallhat „little black dress”, azaz a "kis fekete ruha", amely minden alkalomra tkletes elegancit klcsnz viseljnek. De Coco hozta divatba az ingruht, az estlyi stlt s a rvid ni frizurt is, merthogy vgatta le elszr a modelljei hajt. A praktikumot tvzte a stlussal a megjelens minden terletn. Coco Chanel fittyet hnyva a tradcikra kardignt s pulvert adott a nkre, akik boldogan kvettk t a knyelmes let tjn. A divattervezn nem tallotta az addig kizrlag alsruhzat cljra hasznlt jersey anyagot felsruhzati textilknt hasznlni. Az egyik legmerszebb hzsa pedig az volt, hogy bevezette a ni nadrg addig nem ltez fogalmt. Emancipci, oh! (Fontos szerepet jtszott, a ni idel kitallsa - a flepperek megjelense.)
Arany ned kristlykockban, Chanel N5
A vilg leghresebb parfmjnek szletst legendk vezik. Coco Chanel volt az els, aki egy divathz presztzst sszekapcsolta egy nagy parfmvel.
Coco Chanel, a hszas vek legelejn, a Cote d'Azur valamelyik dlhelyn ismerkedett meg Ernest Beaux-val, aki az orosz crnak volt udvari parfmksztje. Rgtn meg is bzta „a n illatnak” kidolgozsval. Chanel legzsenilisabb tlete az volt, hogy ltrehozta a vilg els "mestersges" parfmjt. 1921 – ben felkereste t Ernest Beaux, a fiatal vegysz, aki mr vek ta tanulmnyozta az aldehideket. Ezek olyan szintetikus anyagok, amelyek a desztilllsi folyamat sorn egyre ersd termszetes virgillatot fejlesztettek. Chanel beleegyezett, hogy kiprbljon nhny mintt. Beaux klnbz illatokat lltott ssze, amelyeket szmozott vegekben mutatott be neki. A legenda szerint Chanel az tdik veget vlasztotta, mert az ts volt a szerencseszma. Hogy folytassa a babont, 1921. mjus 5-n, az v tdik hnapjnak tdik napjn mutatta be az j parfmt. A Chanel No.5 forradalmastotta a parfmk vilgt, s ma is az egyik legnnepeltebb illat. Pomps frissesge mellett a termszetes illatok divatnak s igen kltsgesnek tntek. Az els "demokratikus" parfmt a hlgyek vilgszerte imdtk, s mg a szernyebb krlmnyek kzt lk is megengedhettk maguknak. Ma a vilgon mr szinte minden parfmkszt aldehideket hasznl. A klni a divattervezn ruhakollekciihoz ill egyszer csomagolst kapott. Ksbb jabb parfmket is forgalomba hoztak nevvel, valamennyit szm jellt, kivve az 1977-ben megjelent Cristalle-t. 1920 s 1930 kztt, Coco Chanel tbb j parfmt dob piacra, Chanel No.22 1922-ben, Russia leather 1924-ben, Gardenia 1925-ben Tropical hardwood 1926-ban (Ernest Beaux fogalmazsai, amiket Jacques Polge ltal 1983-ban jjterveznek).
Chanel No.19-et Coco Chanel szletsnek a dtumnak ksznheti, ezt az illatot alkotta Ernest Beaux utda, Henry Robert. Chanel No.19-et 1970. augusztus 19-n dobtk piacra, Coco Chanel 87 szletsnapjn, azutn 1981-ben az Antaeus jelenik meg..
Ksbbi vek
Coco Chanel 1938-ban fradtsgra hivatkozva bezrta boltjt s visszavonult. Prizs nmet megszllsa utn zletmenete is megszakadt. A II. vilghborban polnknt szolglt, majd 1945-ben - egy nci tiszttel folytatott szerelmi kapcsolata miatt - Svjcba emigrlt. Csak 1954-ben trt vissza Franciaorszgba s a kzletbe: egy j kosztmtervet mutatott be, gallr nlkli, szegllyel dsztett, kttt kosztmkabtot trdig r szk szoknyval. Chanelt ksbb hbors bnkrt letartztatk, de a brit Royal csald beavatkozsnak ksznheten , nem emeltek vdat ellene. Nem aratott nagy sikert a franciknl, a kmkedse s a ncikapcsolata miatt. De Amerikban ekkor vlt hiress, gy az amerikaiak lettek legnagyobb felvsrli. jra elismert lett Eurpban, a kirlyi csaldok, s hres sznsznk elszeretettel hortk tervezseit.
Soha nem ment frjhez, br hres s gazdag bartai voltak. Szereti rtkes ajndkokkal halmoztk el, de Coco ettl sem hatdott meg: a mtrgyakat lemsolta s j pnzrt eladta ket. Az ntudatos n, a prizsi trsasgi s mvszeti let ismert alakja lett. Tbb herceget elutastott mondvn: hercegn sok van, de Coco Chanel csak egy!
A divattervezn gyfelei kzt tudhatta Grace Kelly-t, a filmsztrbl lett monaci hercegnt, Fabiola belga kirlynt, Marlene Dietrich-et, a Kk Angyalt, a Casablanca Ingrid Bergman-jt, az sszes Rotschild-ot s a Rockefellerek tbbsgt. A Time magazinnak a szz legnagyobb hats szemlyisgt sszegz szzas listjra egyetlenknt kerlt fel a divat vilgbl.
Mg lt, amikor 1969-ben egy musical-t mutattak be a Broadway-n Coco letrl, a cmszerepben Katharine Hepburn-nel.Hepburn-t Tony djra is jelltk. A Mark Hellinger sznhzban 329 eladst adtak el, melyet Harold Wheeler rendezett.
Munkatrsai - tbbsgkben nk - ’kisasszonynak’ szltottk, lestk minden parancst s elnztk minden hbortjt, pedig volt bellk j pr. Tbbek kzt 35 vig brelte a prizsi Ritz Szll egyik lakosztlyt annak ellenre, hogy zlettl csak nhny utcra volt a laksa.
Halla
1971 janur 10-n halt meg 87 vesen a Ritz hotelbeli lakosztlyban, magnyosan s megkeseredetten. Krsre Svjcba temettk el Lausanne-ban. Kvel vsett srkve volt, melyet oroszlnfejek dszitenek, mely nmagt brzoljk.
|