Coco Chanel a divattrtnelem egyik kulcsfontossg tervezje volt, aki forradalmastotta - hres parfmkrecija mellett - a ni viseletet: neki ksznhetjk az els kosztmket s a nadrgok ni ruhatrakban val megjelenst is. Chanel ugyanis az egyszer s knyelmes elegancia hve volt, az olyan ltzetek, amelyek akadlytalan mozgst biztostanak viselinek - mikzben rivlisrl, Christian Diorrl azt vallotta, hogy csupn krpitozza, nem ltzteti a nket. Ennek jegyben nk milliit btortotta a reggeltl estig hordhat ruhadarabok viselsre. Nzzk, hogyan is kpzelte el Chanel a 12 rs viseletre alkalmas ltzket, amely akr egy mai n mindennapos ruhzata is lehet.
A felszabadt nadrg
Mieltt Chanel megalkotta - s maga is hordani kezdte - a nadrgot, a nket kizrlag hossz szoknyban s fzbe prselve tudtk elkpzelni. Aztn amikor a tervezn hajt fisan rvidre vgatta, sarokba dobta a testet megbklyz ruhadarabokat, s frfinadrgba bjt, elhittk neki, hogy a szoknyn tl is ltezik elegancia. Persze ehhez nagyban hozzjrult, hogy a napkzben szimpla pulverrel kombinlt halsznadrgot Coco estre gyakran knny anyagbl varrt, nyaklnccal, karktkkel feldobott darabokra cserlte.
A trd al r szoknyaszegly
Chanel valamilyen klns oknl fogva ki nem llhatta a ni trdet, pp ezrt mindig azt fed ruhadarabokat tervezett. Hiba volt egy ltala meglmodott szoknya szk, esetleg A-vonal, a szeglye mindig diszkrten takarta a trdkalcsokat. Ami, ha belegondolunk, nagyon praktikus: ez a szoknyahossz ugyanis tkletes formt ad az ersebb combokkal s vastagabb lbakkal megldott nknek is.

zlsesen eltlzott kszerek
Mg taln azok is megadnk magukat Chanelnek, akik az kszerek tern sznobnak bizonyulnak, s csakis valdiakat hordanak. ugyanis btran keverte a hamisat az igazzal, sokszor olyan, eltlzottnak hat, nagyon hossz gyngysor-kompozcikban, amelyeket maga is viselt. Radsul ma megint egyre divatosabbak az ilyen tpus kszerek, arrl nem is szlva, hogy drgakves kszerek s kiegsztk mr egyre kevesebb kszerfikban tallhatk, s emiatt is mainak rezhetjk Chanelt, hisz mr sem dzkodott hamis kiegsztkkel feldobni egyszerbb ruhit.
Univerzlis, maszkulin s feminin stlus egyben
Az 1920-as vekre legendv vlt Coco fisra vgott haja, fis megjelense, mindent elspr frfias energija, s fleg nem utolssorban frfias szabsvonalai. Sokan nem tudjk, hogy mzsi a szerelmei voltak. Elsknt Boy Capel inspirlta: gyakran elfordult, hogy a frfi ruhadarabjait felvve kapott kedvet egy-egy jabb kollekcihoz. (Az ltala elszeretettel alkalmazott maszkulin szabsvonal pldul pljtkos kedvese pulvervel kezddtt, amit a divattervezn elszeretettel hordott.) Amikor pedig Westminster hercegvel kttte ssze lett, a Chanel-stlusban megjelentek a tweedszvetek, a gabardin, s egyre inkbb teret nyert a hvs angol elegancia, valamint az addig kizrlag frfiak ltal viselt tengerszcskos ruhadarabok. A nies s frfias ruhadarabok kombinlsnl mindig arra intette a nket, hogy gy ltzzenek fel, hogy gyes-bajos dolgaik intzshez s az esti sznhzhoz egyarnt passzoljanak a kivlasztott holmik.
Kttnus cip a csods lbakrt
Chanel nem csak ruhkat, kzitskkat s parfmket tervezett, hanem megalkotta a kt sznrnyalatos cipket is, amelyek tkletesebb lbat eredmnyeznek. Mg a natr szn ugyanis megnyjtja s szexiv varzsolja a lbat, addig a fekete orr mg a leghatalmasabb lbfejet is kicsinek kpes lttatni, s ezt fedezte fel. A cipk tern is a knyelemben hitt, a magas sarkak helyett fleg olyan lapos sark lbbeliket tervezett, amelyekben lbfjs nlkl lehet egsz nap kzlekedni.

Vlltska a szabad kezekrt
A klasszikusok klasszikusai kztt tartjk szmon a fekete, 2.55 nvre hallgat Chanel-tskt, amelynek megalkotsval Coco forradalmi mdon a tskaviselk ezreinek kezeit szabadtotta fel. A vlltska tervezsekor ugyanis az akkor mr 72 ves Chanel sajt tapasztalataibl indult ki: ekkorra mr rettenten zavarta, hogy a trsasgi esemnyek alkalmval knytelen volt szorongatni rtkeit, ami tkezst vagy a sznhzi programfzet tanulmnyozst neheztette meg.
Az a bizonyos kis fekete
A ruhatrak alapkellkeknt szmon tartott kis fekete ruhval 1926-ban ajndkozott meg minket a sokak ltal Kisasszonynak nevezett tervez. Br eredeti darabra keveseknek futja, ktsgtelen, hogy a "kis fekete" tulajdonsgaival rendelkez ruhadarab ma is elri a szletsekor meglmodott clokat: egsz nap hordhat, visszafogottan kihv s sokoldal. Radsul a trd alatti szabsvonalnak ksznheten kellkppen modern, ugyanakkor stt szne miatt praktikus, mert karcsst is.

Egy parfm mind felett
Coco olyan parfmre vgyott, amely a legjobban szimbolizlja soksznsgvel s elegancijval a nt. Ehhez Ernest Beaux illatkretor tallmnya bizonyult a legidelisabbnak: azt mondjk, a vilghr No 5 parfm neve gy szletett, hogy Chanel a felsorakoztatott vegcsk kzl az tdik mintt vlasztotta ki (az tartalmazta ugyanis a parfm alapanyagok kztt a legmagasabb luxust kpvisel jzmint). s hogy hova tegynk parfmt? Chanel szerint mindig oda, ahov cskot vrunk. Ez is ugyanolyan rkrvny gondolat, mint ruhi s kiegszti. |