A la mode
Prizs vgzetes lelse
Prizs. Ez a klnleges, rendkvli vros csordultig van ltvnnyal, nyzsgssel, rzssel, rmmel s szerelemmel. Hangjai, sznei s kpei hol lgyan sszesimulnak, hol ellenszeglnek egymsnak, de mindig rabul ejtik, elbvlik az odaltogatt. A francia emberek - pkek, festk, rk, sznsznk, egyszval mvszek - llandan srgnek, gy nem csoda, hogy a francik fvrosa kultrban s divatban is kiemelked a kontinensen. Az impozns pletek, a tgas sugrutak, az ttermek, a kvzk, a terek, illetve a kirakatok tel-, csokold- s divatcikk knlata lttn elmulunk, s megrtjk, hogy Prizs kirdemelten foglalja el els helyt.
Ha azt mondom divat, Te azt mondod Prizs.
Ez a vros ugyanis olyan blyeget nyomott a divatiparra, amely lemoshatatlan. A rgi korokbl mr a Napkirly, 14. Lajos is nagy szerepet jtszott abban, hogy Franciaorszg legyen az, amely egyarnt maximumot nyjt kultra s divat tern. Az elmlt vtizedekben pedig szmos neves divattervez keze van benne ennek folytatsban, hogy csak nhnyat emltsnk: Chanel, Dior, Vuitton, Valentino, Lacroix, Prada, Givenchy, Ungaro, Gaultier, Galliano, Cardin, s a sort mg hosszan lehetne sorolni. Tbbek kztt k azok, akik Prizst olyan magassgba emeltk, ahol most van. A tervezk palettja olyan sznes s virtuz, hogy hasonlt csak hosszas keress utn tallnnk. Csodlatra mlt, hogy egy igen impozns kavalkdot tudtak ltrehozni az orszgon bell. rdekes, hogy az sszes francia ruha klnleges, de egyik sem hasonlt tlzottan a msikra. Minden bizonnyal a kulturlis elletnek ksznhet az, hogy Franciaorszg s Prizs hatrozottan dntshoz tnyez a divatiparban. Ennek megfelelen a Prizsi divathetek vilgszerte nevezetesek, ha valakinek itt debtlva sikere van, akkor az mr megalapozta jvjt a divatszakmban.
Shopping Avenue
A fnyek vrosa termszetesen rendkvl sok ruhzzal kecsegtet s a ni szemeket csak gy ingerlik a rgi, korh stlusban helyrelltott, tjrkkal tarktott zletsorok. A fbb bevsrlsi terletek: Priintemps, Galeries Lafayette, Samaritaine, Louvre st, Palais des Congres de Paris, Montparnasse s St. Germain Areals, valamint a Forum des Halles. Az igazn j ruhzak a nagy krutak mentn s a Rue de Rivoli-n tallhatk, mg a rgisgkereskedk a Musee D'Orsay krl sszpontosulnak. Prizsban, mint ahogy a divatnak, gy a vsrlsnak is risi kultusza van. A francia nk mg szabadsgot is kpesek kivenni a vsrls sikeressgnek rdekben, pldul a januri nagy lerazsok idejn. Voltakppen rdemes ekkor Prizsba utazni, mert az rak tbbszr is cskkenhetnek pr nap alatt. Ilyenkor mindenhol jl vsrolhatunk: a kszruhazletekben (NafNaf, Mango, Promod, Cte à Cte, Zara, Gap, Benetton, H&M, C&A), vagy az exkluzv divatruhzakban, a Szajna jobb partjn, a Champs-Elyses-n, illetve az errl legaz utckban, ugyanis itt foglaljk el a helyket a legjobb divattervezk, mindenki itt van, akinek neve van a divatszakmban. Igazsg szerint az Avenue Montaigne, az Avenue George V s a Rue du Faubourg Saint-Honor kirakatainl alkalmasabb divatvilg-sszefoglalt az egsz bolygn nem tallunk.
Femme Fatale
Azt beszlik, hogy mg Marlene Dietrich is mindig megprblt lelkben igazi francia n lenni. De mirt is annyira klnlegesek Franciaorszg asszonyai? Mirt irigyli a vilg majdnem sszes hlgye utnozhatatlan stlusukat? Milyen is a francia n? Nehz krds, de a francia hlgyeket ltalban gy kpzeljk el, hogy nyugodtak, mde szemkben g a parzs, s minden msodpercben kpesek a vltozsra. Az ilyen nk jl ismerik a ni praktikkat, megvannak a fegyvereik. Ezt jl mutatja, hogy lltlag a melltart tlete is egy francia n fejbl pattant ki, ezzel pedig teljesen j korszakot nyitott a nk s a niessgk letben. Tudniillik a francia n szmra az egyik legfontosabb dolog a csbts, ezrt mindig csinos, de sosem eltlzott, ltzkdse teljes mrtkben kifinomult, nem hivalkod, hanem sokkal inkbb letisztult, st mi tbb kifogstalan, egy szval maga a stlus. Elg, ha csak Coco Chanel-re, a francik nagyasszonyra gondolunk. St, az sem vletlen, hogy a vgzet asszonyt, a "femme fatale"-t is egyrtelmen francia n testesti meg. Az ilyen dmonikus n hallos szpsge s csbt vonzereje maga a ksrts. A francia n azonban nemcsak habitusban s ltzkdsben, hanem vsrlskor is megmarad stlusosnak s mrtktartnak. A vrosi legenda szerint, ha egy francia n bemegy pl. egy D&G zletbe, akkor vesz egy kalapot, tskt vagy brmi egyebet, mg egy orosz n kpes (eszt vesztve) a kalaptl a cipig mindent felvsrolni. A francia n teht csbt, de maga csak akkor csbul el, ha azt megengedi magnak. Termszetesen a francia n a stlusossgot a frfitl is elvrja. Mg egy norvg vagy svd n meglepdik, ha fel akarjk segteni a kabtjt, addig egy francia szmra ez termszetes, st a legvgskig elvrja.
Tanulj a legjobbaktl!
Nemcsak az elegancirl, hanem az egyetemes divatjsgrsrl s magazinolvassrl is a francik jutnak esznkbe. Szmos ikonmagazint adtak a francik az arra hes kznsgnek, pl.: Vogue, Numro, Officiel, Elle. Ezekbl a korszakalkot lapokbl lehet tanulni, ahogy teszik ezt millian. De tulajdonkppen Prizsban jrva a divatmagazinok nlkl is felfedezhetjk az aktulis mdit. Elg csak egy aranyos kvhz kellemes, kis teraszn helyet foglalni, s jl szemgyre venni a jrkelk ruhzatt, s ezzel egyenesben is vagyunk, ugyanis a prizsi sziluettek meglehetsen j irnytnek szmtanak.
|