Karl Lagerfeld (1933, Hamburg, szletsi neve Karl Otto Lagerfeldt) nmet divattervez.
lete:
Lagerfeld egy jmd hamburgi tejgyros fiaknt szletett. Szletsi dtumaknt szvesen adja meg az 1938-as vet, a Bild am Sonntag hetilap kutatsa azonban a korbbi adatot erstette meg. 1953-ban anyjval Prizsba kltztt, azta itt l. Lagerfeld szvesen fedezett fel, s menedzselt mankeneket, gy a nyolcvanas vekben Ines de la Fressange-t, aki a francia nemzeti jelkpet, Marianne-t reprezentlta 1989-ben, e tren mint Catherine Deneuve utda s Laetitia Casta eldje. Lagerfeld 1990-tl menedzselte Claudia Schiffert, akibl tmogatsval topmodell vlt, s aki 1993-ban egy Korn-idzetekkel dsztett Lagerfeld-mdert mutatott be egy botrnyos bemutatn. Lagerfeld szemlyes jelkpv vlt dioptris napszemvege s lfarokban hordott haja. Hress vlt modelljeivel szemben tanstott szigorsgrl, testsly, stb. tekintetben, ami, kt prizsi tizenves modell fogykrbl ered halla utn komoly felhborodst szlt. (Sajt maga a 3D dita segtsgvel szintn radiklis mdon szabadult meg komoly tlslytl). 2006-ban egy autorizlt interjban nyilatkozott els zben az vtizedekkel korbban AIDSben elhunyt lettrsrl, Jacques de Bascher volt modellrl.
Br laksa ill. kastlya van Biarritzban, Monte Carlban, Rmban s New Yorkban, Lagerfeld Prizsban l.
A tervez :
Egy ni kabttal nyerte el 1955-ben az IWS (Nemzetkzi Gyapjtancs) djt. Ennek segtsgvel kapott llst a Pierre Balmain-divathzban. Gyapjkabtja ksbb Balmainnl a kollekci rsze lett. 1958-ban a Jean Patou-hzhoz szerzdtt, de nagyon hamar szabadszknt a Valentino, a Krizia s a Fendi szmra is dolgozni kezdett. 1964-ben hrom vre megszaktotta divatipari tevkenysgt, s beiratkozott egy mvszeti fiskolra. Az igazi nemzetkzi elismerst az 1972-es v hozta meg szmra fekete-fehr aszimmetrikus szabs kollekcijval. Ezt kveten mr a Coco Chanel pret-a-porter rszlegnek vezet tervezjeknt dolgozott, jabb mrfldk az 1983-as Chlo-kollekcija volt. Emellett sajt cgt is megalaptotta, ezt 2004-ben az amerikai Tommy Hilfiger-konszernnek adta el. Mrkanevei: LAGERFELD GALLERY, (ksbb:LAGERFELD COLLECTION), KARL LAGERFELD POUR FEMMES, s KARL LAGERFELD POUR HOMMES, de 2oo4-ben tervezett a svd Hennes & Mauritz (H&M) szmra is, olcsbb rkfekvsben. 1980-1984 kztt Lagerfeld vendgtanr volt a bcsi iparmvszeti egyetemen (Universitt fr angewandte Kunst Wien), itt utda Jil Sander. Sznhzi jelmeztervezknt is tevkeny, gy 1978 a genovai operban (Arthur Schnitzler: A zld kakadu, rendez: Luca Ronconi), 1980-ban a bcsi Burgtheater, 982-ban a milni Scalban (Berlioz: A trjaik), 1990-ben Salzburgi nnepi Jtkok (egy Hugo von Hofmannsthal -drmban)
Az intelligens opportunista
Megdbbent, hogy Karl Lagerfeld (69) majdnem tven ve dolgozik a divatszakmban s plyafutsnak kzel sincs vge. Karl Lagerfeld, akinek hfehr, lfarokban hordott haja mr hossz ideje a vdjegye, mltn bszklkedhet mindezzel.
Tehetsg s korrzk
A nmet iparos csaldban szletett Karl Lagerfeld 14 vesen Prizsba ment, hogy divattervezst tanuljon, s kt v mlva - Yves Saint Laurenttal holtversenyben - elnyerte a Secrtairat International de la Laine (Nemzetkzi gyapjszvetsg) plyzatnak els djt. Tanulmnyainak befejezse utn Pierre Balmain mellett volt asszisztens, s mindssze hsz ves volt, amikor felkrtk a Patou divathz tervezmunkinak irnytsra. Nhny vvel ksbb, a ’60-as vek elejn kezddtt a kortrs divattrtnet egyik legbrilinsabb plyafutsa, ugyanis 1965-ben a fiatal Lagerfeldet a Fendi nvrek szerzdtettk, hogy az 1925-ben alaptott csaldi szrme- s brkereskedsket jra felvirgoztassa. Ezzel egy idben Lagerfeld mr a Chlonak is tervezett ready-to-wear kollekcikat, igen nagy sikerrel, hiszen a ’60-as vekben a Chlo tbbnyire azrt tudta felvenni a harcot Cardinnel vagy Saint Laurent-tal, mert huzamosabb ideig maghoz tudta ktni a sziporkz tehetsg tervezt. A Chlonak tervezett Lagerfeld ni ruhkat ltalban a mess romantika, a knny anyagok jellemeztk. Vgl az 1972-es Deco Collection fekete-fehr mintj darabjai elhoztk Lagerfeld szmra az abszolt vilgsikert. 
Szrnyal lepke
1983-ban a fiatal tervez egy lepke knnyedsgvel tlibbent a divathzak kztt rangids Chanel cghez s tvette a divatrszleg teljes mvszeti irnytst. Kittele volt, hogy a ruhk s a kiegsztk reklmfotit csak ksztheti. Lagerfeld magabiztosan fiataltotta meg a cget, anlkl, hogy meghamistotta volna, hiszen: „A divat vltozik, de a stlus megmarad.” - mondta a divattervez, s lervidtette a szoknykat, blz helyett pedig a derk fltt vgzd, vllpntos bustiert alkalmazott. A pasztellsznektl egszen a vad sznekig minden megjelent a kollekciiban. Ezen kvl olyan kiegsztket is tervezett, amelyek a Chanel divathz nagy vetlytrsnak, a Schiaparellinek stlusra emlkeztettek (pldul torta vagy gymlcs formj kalapok). Lagerfeld igyekezett nem eltrni a jellegzetes Chanel-alapformktl, de nha mgis nagyon mersz ruhkat tervezett. Az 1986/87 szi-tli kollekci meghatroz darabjai a sttkk tengersz-egyenruhk inspirlta, aranygombos ni ruhk voltak, illetve a V-kivgs teniszpulverek fehr pliszrozott szoknyval vagy nadrggal, amelyek a lagerfeldi teniszstlusrl rulkodtak. Lagerfeld elssorban a knnyed s a test formjt kvet nies vonalak elktelezettje volt. Aztn aprnknt eltvolodott a Mademoiselle diktlta stlustl s gyakran j anyagokkal dolgozott, mint pldul a farmer vagy a br. sszessgben sikerlt megtartania a vllalat elkel helyt a 2000. vi divatot diktlk lmeznyben.
A cl a maximalizmus
Ksbb ltrehozta sajt cgt, de mgsem beszlhetnk Lagerfeld-stlusrl, hiszen tbb milli stlusa van. A divattervez feltnen sszetett egynisg. Egy kollekci els vzlattl az utols sajthrig mindenre figyel, mindentt jelen van, szmra a tervezs nem munka, hanem alkots. ,,Amit a munkban lvezek, az maga a munka.” - nyilatkozta 1988-ban az amerikai Vogue-nak. Azonos intenzitssal kezeli a divatgyrts lncolatnak minden rszt, gy az a szemlyisg, aki brmelyik divathznak dolgozott/dolgozik is, mindig a megfelel stlusban tervezett/tervez. „Mindentt otthon vagyok. Csak egy hotelszobra van szksgem, nem gykerekre, ezrt illik hozzm olyan jl a divat vilga: alkotok, jr aalkotok, talaktok, visszaalaktok.” - vallja Lagerfeld. Nla a divat egyltaln nem luxus, hanem minimum. Szmra egy cl van: a legjobb kollekcit ltrehozni, ezrt a divatbemutatin a sminkek s a frizurk mindig pontosan illeszkednek a ruhk stlushoz.
Opportunista
„Amit mondok, az mindig csak az adott pillanatban rvnyes. Hat hnappal ksbb mr mit sem szmt. Az lenne j, ha az ember lehetne absztrakt expresszionista a kvetkez hten, vagy pop mvsz, vagy realista anlkl, hogy gy kellene reznie, lemondott valamirl” - meslte. Az intelligens Lagerfeld mindig elrukkol valami jjal: pr ve volt az els, aki megvalstotta egy divatbemutat kzvettst az interneten, gy a showt brki letlthette szmtgpre vagy iPodjra. Szerinte a luxus ellentettje nem a szegnysg, hanem a kznsgessg. Mottja: „n nem gondolkodom. A gondolkods az, amit kerlk, vagy kerlni prblok. lvezem a luxust, hogy sajt dvs vilgom kzepe lehetek. n vagyok a sajt kezdetem s vgem, s amit el szeretnk rni, arrl magam dntk.”. Sokoldalsgval, a korhangulat irnti rzkvel, szellemessgvel s mveltsgvel Lagerfeld a jelenkori divatszakma legnagyobb alakjai kz tartozik.
Kitntetsek :
* 1993 Lucky Strike Designer Award
* 1996 Kulturpreis der Deutschen Gesellschaft fr Photographie
* 1989 s 2oo5 Bambi-dj
|