New York (hivatalos nevn City of New York) az Amerikai Egyeslt llamok legnpesebb s az amerikai kontinens harmadik legnpesebb vrosa. Az orszgon bell s vilgviszonylatban is az egyik legjelentsebb politikai, zleti s kulturlis kzpont. Tbb flszigeten s szigeten, illetve rszben a szrazfldn fekszik az Atlanti-cen nyugati partjn; terlete 800 km², lakossga 8 158 000 f (a New York-i agglomerci npessge majdnem 19 milli f)
Az azonos nev tagllamban tallhat, a tle val megklnbztets vgett hvjk mg New York City-nek, illetve (az llam megjellsvel) New York, New York-nak. Kzkedvelt elnevezse mg a Big Apple (Nagy Alma).
Trtnete
Az eurpai telepesek rkezse eltt a mai New York krli terleteket a lenape (ms nven delaware) indinok klnbz csoportjai laktk (manahattoes, canarsies s raritan). 1524-ben Giovanni da Verrazzano volt az els eurpai, aki kikttt a majdani vros helyn. t Henry Hudson brit felfedez kvette 1609-ben.
A vros „anyaknyvi kivonata”
Az 1600 prilisi felfedez t vezetett a New York-i terlet gyarmatostshoz. Henry Hudson 1609 szeptemberben hajzott fel , a ma az nevt visel, folyn a holland Kelet-indiai Trsasg hajjn. Az zsiba vezet tjrt kereste, de sohasem tallta meg. Felfedezsei nyomn ksbb holland expedcik keltek tra s a helyi indin trzsekkel folytatott szrmekereskedelembl hztak hasznot. Hudson 1610-ben mr egy angol trsasg szolglatban trt vissza az szaknyugati tjrt keresni. A telet a jg fogsgban tlttte s 1611 nyarn mikor tovbb akart indulni,a haj legnysge fellzadt. Hudsont, 10 ve fit s 8 a lzadshoz nem csatlakoz szemlyt kitettek a Hudson bl krnykn.
Hudson expedcija utn, 1626-ban egy holland szrmekereskedelmi lloms jtt ltre Manhattan dli cscskn, j-Amszterdam (Nieuw Amsterdam) nven [2] (magt a gyarmatot j-Hollandinak hvtk). Ugyanebben az vben trtnt, hogy Peter Minuit egsz Manhattant s a mai Staten Islandet megvette az algonkinoktl nhny rucikkrt. A telep benpestsben ezutn nagy szerepe volt az Eurpbl meneklt hugenottknak.
1664-ben egy angol flotta harc nlkl elfoglalta a vrost, mely angol kzen is maradt a msodik angol-holland hbort lezr bredai egyezmny rtelmben (1667). A vrost ekkor neveztk t j Yorkra, az angliai York hercegnek, Jakabnak (James) a tiszteletre, aki II. Kroly kirly ccse volt. Miutn 1685-ben II. Jakab nven trnra kerlt, New York kirlyi birtok lett.[3]
A Mulberry Street 1900 krl
Az amerikai fggetlensgi hborban, a brooklyni (vagy Long Island-i) csatban a vros j rsze legett s brit megszlls al kerlt 1783. november 25-ig. Ezen a napon trt vissza George Washington a vrosba, s vonultak ki az utols brit csapatok az Egyeslt llamok terletrl (Evacuation Day). prilis 30-n a Wall Streeten tallhat Federal Hallban zajlott Washington elnki beiktatsa. New York 1790-ig az USA fvrosa volt, itt lsezett a Kontinentlis Kongresszus.
A 19. szzad folyamn egyre tbb bevndorl rkezett, a vros lakossgnak sszettele jelentsen talakult. New York llam trvnyhozsa 1811-ben elfogadta a vros bvtsnek tervt (Commissioners' Plan of 1811), melynek alapjn a 14. utctl a sziget szaki rszn lv Washington Heightsig ngyzetrcsos szerkezet utcahlzatot alaktottak ki, illetve elksztettk az Erie-csatornt (1819), ami knnyebben megkzelthetv tette a kiktt a kzpnyugati llamok s Kanada agrrvidkei fell. 1835-re, Philadelphit megelzve, New York lett az USA legnagyobb vrosa.
Az amerikai polgrhbor sorn (1861-1865), br az llam az Unihoz tartozott, a vros lakosai kzl sokan a Konfdercival szimpatizltak, rszben a dli llamokkal val kereskedelmi kapcsolatok, rszben a ktelezv tett katonai szolglat miatt. Az elgedetlensg az 1863-as vben Uni-ellenes lzadst szlt, mely 1200 hallos ldozatot kvetelt.
New York Williamsburg fell, 1848-ban (litogrfia)
Manhattan dli rsze 1942-ben
A polgrhbort kveten az eurpai bevndorlk szma jelents nvekedsnek indult, ekkor lett New York az jvilgba rkez millik els megllja, akiket 1886-tl mr a Szabadsg-szobor fogadott.
1874-ben, illetve 1895-ben Westchester megye dli rszt (azaz Bronxot) New York megyhez csatoltk (vagyis az addig csak Manhattanbl ll New York vroshoz). 1898-ban alakult meg Nagy-New York (Greater New York) nkormnyzata, miutn Manhattanhez s Bronxhoz a krnyez megykbl levlasztva hrom tovbbi kerletet kapcsoltak. Az j terleteken lv nkormnyzatok megszntek; gy pldul Brooklyn vrosa – melyet 1883-tl a Brooklyn hd kttt ssze a szigettel. 1914-ben Bronxbl nll megye jtt ltre.
A 20. szzad elejn kt nagyobb katasztrfa trtnt: 1904. jnius 15-n a General Slocum nev gzhaj gyulladt ki az East Riveren, tbb mint ezer ember – fknt nmet bevndorlk – haltak meg; 1911. mrcius 25-n a Greenwich Village-ben lv Triangle gyr gett le, 145 ruhakszt munksn veszett oda. Utbbi eset hatsra a vros tzoltsga jelents tmogatst kapott, s tzvdelmi szablyzatot dolgoztak ki a munkahelyek szmra.
A 20. szzad els felben a vros vilgviszonylatban is fontos ipari, kereskedelmi s tvkzlsi kzpontt fejldtt. Az els metrtrsasg, az Interborough Rapid Transit 1904-ben jtt ltre, s a felszni vasti kzlekedsi vonalak szma is ntt. Az 1930-as vekben plt fel szmos, a vros kpt napjainkban is meghatroz, s akkoriban a vilg legmagasabb pletei kz tartoz felhkarcol.
A II. vilghbor utn a rohamosan nvekv gazdasg s az ltala, valamint a bevndorlk s a visszatr katonk ltal okozott npessgnvekeds j terletek beptst tette szksgess, fknt Kelet-Queensben. 1951-ben az ENSZ ttette szkhelyt a queensi Flushing Meadows Parkbl Manhattan keleti oldalra.
Sok ms amerikai vroshoz hasonlan New York is szenvedett az 1960-as vek recesszijtl, ipara meggyenglt, lakossga megfogyatkozott, rasszista zavargsok trtek ki. Az 1970-es vekre a bnzs ltal leginkbb sjtott vross vlt. 1975-ben az nkormnyzat a csd szlre jutott, adssgnak rendezst a Municipal Assistance Corporationre kellett bznia, melynek elnke Felix Rohatyn volt; New York llam pedig egy felgyel testletet hozott ltre a kltsgvets ellenrzsre (Financial Control Board).
Az 1980-as vekben a Wall Street jjszletsvel New York ismt a vilg egyik pnzgyi kzpontjv vlt. Az 1990-es vekben a bnzsi statisztikk nagy mrtkben javultak, s a vrosbl elkltzk szma is cskkent, st most mr nemcsak klfldrl, de belfldrl is sok itt letelepedni szndkoz rkezett. Az vtized vgn kezdd dot com-korszak egyik legnagyobb nyertese New York lett, a fellendls jabb hullmnak egyik legszembetnbb jele az ingatlanrak megugrsa volt.
A 2001. szeptember 11-i World Trade Center elleni terrortmads kzel hromezer ldozatot kvetelt. A terleten 2011-re tervezik felpteni a vilg 2. legmagasabb felhkarcoljt, a Freedom Towert (Szabadsg-torony). A kvetkez vtized folyamn ms, a vros arculatt tforml ptkezsek is vrhatak, mind a kzssgi, mind a magnszektorban (vente tbb mint 25 ezer j laks/lakhz kszl).
A New York-iak a vrost gyakran „az t kerlet”-knt (the Five Boroughs) emlegetik, mivel a „vros” (the City) szt Manhattanre hasznljk; a tbbi vrosrsz sszefoglal neve „a kls kerletek” (the Outer Boroughs). Ugyanakkor a New York City kifejezs az egsz vrost jelenti.
- Manhattan (New York County, lakossga 1 564 798 f)
- Bronx (The Bronx) (Bronx County, 1 363 198 f)
- Brooklyn (Kings County, 2 472 523 f)
- Queens (Queens County, 2 225 486 f)
- Staten Island (Richmond County, 459 737 f)
Kultra
Sznhzak s eladtermek
A New York-i sznhzi negyed a Times Square krnykn tallhat, Manhattan Midtown nev rszn. Tzezreknek ad munkt, s – mivel egy broadwayi elads megtekintse sok turista programjnak is rsze – jelents bevtelt hoz a vrosnak.
A kzismert Broadway-sznhz megjells nem csak a Broadwayen lv intzmnyeket jelli, hanem a 39 nagyobb (legalbb 500 frhelyes) sznhzat (melyeknek valjban csak kis hnyada tallhat a ftvonalon). Az n. Off-Broadway sznhzak 100-500 frhelyesek, kisebb kltsgvets s kisebb rdekldsre szmot tart, gyakran ksrleti darabokat jtszanak, de tbb itt bemutatott m tkerl a nagyobb sznhzakba is. Az Off-Off-Broadway sznhzak kznsge legfeljebb szz fs, az ezekben jtsz sznszek tbbsge amatr.
A leghosszabb ideig msoron lv darab Andrew Lloyd Webber Macskk cm musicalje volt, amelyet 1982 s 2000 kztt 7485 alakalommal jtszottak a Winter Garden Theaterben.
A koncerteknek, opera-, tnc- vagy ms eladsoknak otthont ad intzmnyek kztt a legnagyobb a Lincoln Center for the Performing Arts, melynek pletegyttesben tizenkt trsulat mkdik (pldul a New York-i Filharmonikusok, a Metropolitan Opera, a New York City Opera, New York City Balett s a Jazz at Lincoln Center). Ismertebb eladtermek mg: a Carnegie Hall, a Radio City Music Hall s a Brooklyni Zeneakadmia.
Mzeumok
New York legismertebb szpmvszeti mzeumai a Metropolitan Museum of Art, amely a rgebbi korok s a Modern Museum of Art, valamint a Guggenheim Museum, amelyek a 20. szzad mvszett mutatjk be. A termszettudomnyi mzeumok kzl a legnagyobb az American Museum of Natural History, a hozz tartoz Hayden Planetriummal. Sok kisebb, egy-egy szkebb terlettel foglalkoz gyjtemny is tallhat a vrosban, mint az El Museo del Barrio, mely a latin-amerikai kultrkkal, vagy a Cooper-Hewitt National Museum of Design, mely a formatervezssel kapcsolatos killtsoknak ad helyet. Az tdik sugrt egy mrfldnyi szakaszt az ott lv szmos mzeum miatt Museum Mile-nak nevezik.
Televzi s film
Hollywood ltrejtte eltt itt volt az amerikai filmgyrts kzpontja; a queensi Kaufman-Astoria stdit mr a Marx testvrek s W.C. Fields is hasznlta. Napjainkban Los Angeles utn a msodik legmagasabb bevtelt termel filmipar a New York-i.
Az USA ngy legnagyobb televzicsatornjnak (ABC, CBS, Fox Network s NBC), valamint a Music Televisionnek s az HBO-nak is New Yorkban van a szkhelye. A vros hivatalos tvcsatornja az NYC TV, melyet az NYC Media Group mkdtet.
Testvrvrosai
Budapest, Magyarorszg
Jeruzslem, Izrael
Johannesburg, Dl-afrikai Kztrsasg
Kair, Egyiptom
London, Egyeslt Kirlysg
Madrid, Spanyolorszg
Peking, Kna
Rma, Olaszorszg
Santo Domingo, Dominikai Kztrsasg
Toki, Japn
|