J, ha tudod:
-
Mr bevont termkeket sem lehetetlen beszerezni. Ha az illatszerboltokbl eltnik egy parfm, a gyrtnl mg j esllyel tallhatnak egy-kt veggel. Krj segtsget a vevszolglatnl, mindssze egy telefonodba kerl.
-
Soha ne prblj ki ngynl tbb illatot 1x-re , mert utna mr knnyen sszekeveredhetnek. Kt csepp a jobb s kt csepp a bal alkarodra, azutn pedig mr csak a testcskot hasznlj – abbl viszont annyit, amennyit csak akarsz.
-
Llegezz mlyeket a ruhaujjadon keresztl, mieltt kiprblsz egy j illatot, hogy kitiszttsd az orrod.
-
Ha tl ersnek tallod az illatot, finomthatsz rajta egy kis alkohollal.
-
Ne kutass parfm utn, amikor ppen menstrulsz, vagy valamilyen gyulladsos folyamat jtszdik le szervezetedben, mert ilyenkor jelentsen tompul a szagls.
-
Az illatostott testpolk az tiszttk idelisak az aromkat kerlni vgyknak, mert lt.-ban kevesebb mint 2% illatanyagot tartalmaznak (ellenttben a parfm 25%-os illatanyag-tartalmval). nmagukban is hordhatk, de halmozhatod is ket az ersebb hats rdekben.
A nagy vlasztkbl, hogy talljam meg az igazit?
Segt ha tudod, melyik illatcsaldot kedveled a leginkbb: virgos, gymlcss, fs vagy fszeres? Ha szereted pl. a rzsa illatt, krd meg az eladt, ajnljon nhny virgos parfmt, amelyet rdemes lehet kiprblnod. Hasznlhatsz szmtgpes illatkerest is, amely segtsgvel az ltalad megadott kritriumok szerint bngszhetsz s termkek kztt, pl. jegy alapjn. Jegy alatt az egyes aromkat rtjk, mint pl. : jzmin vagy magnlia. Tbb mrka hivatalos honlapjn tallsz online kerest, ha pedig tudsz angolul (franciul) ltogasd meg a Fragrance Foudation Directory weboldalt (www. fragrancedirectory.info/usadirectory). Mg gy sem tudsz dnteni? Prlj ki egy grpfrttal, citrommal vagy lime-mal fszerezett citruskeverket, mert eleven citrusillatval mindenki knnyen kibkl, a slyosabb virgos s fszeres parfmk viszont megosztjk az embereket.
Mirt vltozik meg az illatom estre?
A vlasz a kmia tudomnyban rejlik. Egy parfm ltalban 200-300 klnbz illatmolekulbl ll, amelyek mind-mind klnbz idn bell prolognak el, teht az illatkompozci gyakorlatilag llandan vltozik. Kzvetlenl felvitel utn rezheted a legknnyebb rszecskkbl ll n. fejjegyet, ami llhat pl. citrusbl, dinnybl vagy levendulbl. A fejjegy friss, azonban perceken bell elprolog, hogy tadhassa helyt az ltalban nagy, testes, virgokbl vagy gymlcsbl kszl szvjegynek. A sors az alapjegy zrja, mint a pzsma, a vanlia vagy a borostyn, amely mr rkig idz a brn. Nem elg egy szippants a testcskrl, ha sszes oldalrl meg akarod ismerni a parfmt, melyet egsz nap viselned kell. Krj prbavegcst az eladtl, hogy alaposan kiprblhasd a kiszemelt termket, mg mieltt elkteleznd magad.
Krnyezetem panaszkodik, hogy tl ers az illatom, pedig n nem rzem, ez hogy lehet?
Valsznleg mr hozzszoktl az illathoz. Az orrban sok milli receptor tallhat, ezek feladata, hogy fogadjk, majd tovbbtsk a szagokat az agyba, amely aztn azonostja ket. A folyamatosan, vltozs nlkl rkez illatokra azonban egy id utn nem reaglnak a receptorok: ilyenkor nincs mit tenni, pihentetni kell kb. kt htig azt a bizonyos parfmt. Elegend id elteltvel a felfrisslt receptorok jra rzkelik a rgi, ismers jegyeket s segtenek neked eltallni a megfelel mrtket.
A bartnm parfmjnek nagyon j illata van, magamon viszont egyltaln nem tetszik.
Az eltrst azt okozhatja, hogy testnk – alapvet vegyi tulajdonsgai- mint pl. a brtpus – klnbznek s ezek is befolysolhatjk az eredmnyt, vgl ms illatkompozci alakul ki. Brnk termszetes nedvei megragadnak s kihangslyoznak illatokat, de ebbl is kvetkezik, hogy szraz brn sokkal hamarabb elvesznek az illatanyagok (amennyiben a brd szraz, a parfm hasznlata eltt ksztsd el szagtalan testpolval, gy a hats tovbb fog tartani). Kzrejtszhat mg az is, hogy az ember sajt illata keveredik a parfmmel, teljesen sszezavarva, elrontva annak illatkompozcijt. Ezek a veszlyek knnyen elkerlhetk, ha a parfmt a hajadra vagy a ruhdra szrod, ahelyett hogy a brdn hasznlnd.
Van szavatossgi idejk a parfmknek?
Van s hosszabb mit gondolnnk: a tbbsgknek kt v. A testesebb keverkek, mint a nehezebb alapjegy fszeres vagy fs illatok – melegtl s kzvetlen fnytl vdve – akr 5-6 vig is elllnak. Ltni fogod, ha lejr a parfm: amellett, hogy elmegy az illata, ledkes lesz az alja s a parfm szne is megvltozik.
Termszetes parfmt hasznlok, de mindig hamar elillan az illata, mit tehetek, hogy tovbb tartson?
A teljesen termszetes alapanyag parfmk hatsa hamarabb mlik el, mint a szintetikus megfelelik, mert a nvnyi kivonatokat alkot molekulk nagyon kicsik, ezltal knnyen, gyorsan elprolognak. Ezeket a kivonatokat ltalban vzgz-desztillcival nyerik ki a szirmokbl s a levelekbl, s a folyamat sorn az olyan nehezebb anyagok is elvesznek, mint a gyanta vagy a viasz. Hogy mgse tnjn el olyan hamar a hats, locsold a parfmt az teredre, amely magasabb hmrskletvel tovbb hangslyozza, megrzi az illatkompozcit.
|