Chanel lnyege a titok. Nincs magyarzat, hogyan lesz valakibl, akinek felmeni parasztok, vndorkereskedk, csbtk s megesett lnyok, vagyis a kifinomultsg, a kultra, de mg a tanuls tern is rintetlenek, a divattrtnet meghatroz szemlyisge. Ez a titok teszi izgalmass Chanelt, aki persze igyekezett mg jobban sszekuszlni lete szlait az utkor szmra. Mert ntrvny volt, hatrozott, ers, okos. s sebzett.
Coco Chanel lete utols veit a prizsi Ritz Szlloda egyik fnyz lakosztlyban tlttte. Reggel kilencre rkezett hozz a sminkes, aztn a Mademoiselle tsietett a Ritz hts frontjhoz kzeli Cambon utca 31-be, ahol a Chanel hz 1921 ta ll, s belevetette magt a munkba. Alkalmazottai fltek tle, nha reszkettek, csodltk, hzelegtek neki, kerestk a kegyeit. Ahogy elspr egynisgek alvetettjei szoktk. Egy biztos: tiszteltk, hiszen lttk, hogy a Kisasszony - gy szltottk - hogyan s mennyit dolgozik. Modelljeit nem paprra, hanem a levegbe rajzolta szles gesztusokkal. Nyrt, mrt, tpett, hzott, kiablt - gy alakultak ki a korszakokat meghatroz Chanel-modellek, bomlottak le a fzk, egyszersdtek a vonalak, gy szabadult ki a n a szzadel gzsba kt ruhadarabjaibl.
Zrdbl a sznpadra
 |
A fiatal Gabrielle risi ambcival
s kitartssal dolgozott |
De trjnk vissza a krdsre: mirt pont ? Nem mintha eslynk volna megvlaszolni, de legalbb vgighaladhatunk ezen az igencsak izgalmas letton. Ami ugyan egy krhzban kezddik, de az elcsarnokban. Ott szlte meg az alig hszves anya a kis Gabrielle-t, akit testvreivel egytt a knnyelm s feleltlen apa az asszony halla utn az obazine-i rvahz apcinak gondjaira bzott. - s belehaltam - mondja ksbb szkszavan Chanel arrl, ami tizenkt ves korban trtnt vele. Pedig nem bntak velk rosszul a Mria Szent Szve Kongregci nvrei, egyszeren arrl van sz, hogy egy szabadsgra szletett ember nehezen viseli az ilyesfajta szortst. Amikor pr vvel ksbb nagynnjk jvoltbl a moulins-i Notre-Dame Intzetbe kerl, egy fokkal javul a helyzete. Unokatestvrvel, pontosabban a nla is fiatalabb nagynnjvel, aki a bizalmasa lett, egytt tanul, ksbb egytt llnak be egy kelengyeboltba dolgozni. Gabrielle nagyon tud dolgozni! s nagyon szp. Hollfekete haj, villog stt szemek, karcs, vkony, s van neki olyanja, amit a szpsgversenyeken „kisugrzsnak" szoktak hvni...
Mg valamije van, ami a siker elengedhetetlen felttele, a tehetsgnl is fontosabb: ambcija. Ki akar tnni, sikert akar, csak mg azt nem tudja, miben. nekelni jr a helyi kvhzba, ahol a „hivatsos" mvszek utn brki fellphet. A tisztek persze rajonganak rte, akkor ragad r a Coco becenv egy ltala nekelt dal utn. Taln ez lehetne - gondolja a lny, de tved. Aztn tallkozik a fiatal s nagyon gazdag tienne Balsannal, aki elhvja a kastlyba, ahol minden a lovak s a nk krl forog. Ne szptsk, Coco a frfi kitartottja lesz, de egy pillanatra sem feledkezik meg a sajt jvjnek tervezsrl. Virginia Woolf sajt szobra, Coco Chanel sajt pnzre vgyott. Sajt sikerre. A kastlyban kedveli meg a frfias ruhadarabokat, s dnti el, hogy nem fz kell a nknek, hanem ers izomzat. Itt kezd kalapokat kszteni, mghozz risi sikerrel, gy ltszik, kortrsainak is elegk van a fejkre tztt hatalmas alkotmnyokbl. Chanel kalapjai merszek, praktikusak s - msok.
Az a bizonyos kis fekete...
 |
Kedvelte a frfias ruhadarabokat is,
gyakran jrt nadrgban |
De hogyan tovbb? - tiprdik, mg vgre megkapja lete legmeghatrozbb vlaszt. Mghozz Arthur Capel szemlyben, akit mindenki csak Boy-nak szlt. Chanel letnek egyetlen, igazi szerelme. Az angol frfi rti s tmogatja mindenben. segti hozz, hogy megnyissa els igazi kalapszalonjt a Cambon utcban, de mg nem a 31-es szm alatt... Aztn zletet nyit a frdhelyen, Deauville-ben, ksbb Biarritzban. Kzben kt fontos dolog trtnik: kitanulja az zletvezets mikntjt, s nhny ruht is kitesz a kirakatba. Ezek az ltzetek egszen msok, mint a domborulatokat hangslyoz erteljes, nehzkes darabok. Chanel laza, hurkolt anyagokkal dolgozik, s sosem a dsztsre, mindig a vonalakra koncentrl. Ott dl el minden, vallja, s persze igaza van. Ruhi elegnsak s knyelmesek, a szzad szellemt hordozzk. Levgatja gynyr hajt, s br ezt ms is megteszi eltte, az, aki divatot tud teremteni a tettvel. kezd el napozni, szatnpizsamt hordani, stt autval jrni, megrteni az avantgard mvszetet, Picasst, Cocteau-t, Serge Lifart, Sztravinszkijt, Ravelt.
Mr tbb szz alkalmazott dolgozik neki, a vilghbor sem rengeti meg a cget, csak egy baj van: Boy gyereket, csaldot akar, olyan felesget, aki segti diplomciai karrierjben. Chanel egy rgi abortusz miatt nem tud szlni, s nem „j csaldbl val". A frfi megnsl, de a kapcsolat zavartalanul tart. Egszen 1919 karcsonyig, amikor Boy autbalesetben szrnyethal. Ez a legnagyobb vesztesg, de nem az utols. Egy Romanov csaldbl val nagyherceg, majd Westminster hercege is trsul vlasztja - vagy inkbb vlasztja ket... -, aztn beleszeret Pierre Reverdybe, a kltbe, a msodik vilghbor alatt pedig egy nmet tisztbe.
De ezzel mg vrjunk! Hiszen mieltt e romnc miatt hazarulssal, ncibartsggal vdolnk, mg megli plyja sikerkorszakt. Az elst. Odaadja a nknek a legends „kis fekete ruht", amely azta is alapdarab minden n ruhatrban, s megalkot(tat)ja a Chanel N5-t, a parfmk parfmjt. Ernest Beaux parfmvegysz elsknt hasznlt szintetikus anyagot, Chanel pedig kivl rzkkel egyszer vegtestbe tlttte, s a vilg legegyszerbb nevt adta neki. Ez a tanulatlan, de rendkvl intelligens n ismerte a sikeres zlet titkt. Ment elre szakadatlanul, akr egy cpa, mert tudta, hogy aki egy helyben ll, annak vge.
Msodik aranykor
Ha nem is a vg, de knyszerpihen kvetkezett a hbors vek s a hbors viszony utn. A megvets s a dh ell Svjcba megy, de ott csak stlgatni lehet, mrpedig dolgozni akar. Szabni, tpni, kiablni, megbocsjtani, majd a szalon lpcsjre kucorodni, onnan figyelni lthatatlanul, hogyan fogadjk a kollekcit. Vagy inkbb: hogyan sikerlt a kollekci... A parfm bevtelbl l, s szomoran nzi, hogy a divatot mr nem a nk diktljk. Az j tervezk mr frfiak, mg ha nem is annyira... „Dior? nem ltzteti, hanem krpitozza a nket" - mondja megveten. Taln ez, taln a kilhetetlen ambci viszi r, hogy jra nekiveselkedjen.
1954-ben nyit ki jra a Chanel-hz. Elkpeszt! Amikor elkezdte a szakmt, Blriot akkor replte t a Csatornt, az jrakezds vben mr az els atom-tengeralattjrt bocsjtjk vzre. s a Mademoiselle mr hetvenegy ves. A kollekcit fagyos csend, aztn gnyos megjegyzsek fogadjk. Msnak elg lenne ennyi, st, sok is, de neki nem. Folytatja, megy a sajt feje, hite, akarata, hibtlan stlusrzke utn. Mintha a jvbl sgnnak neki. 1955-ben kldi a kifutra a legends szeglydszes kosztmt, ezt a bls nlkli, knny s laza alapdarabot, amely a mai napig klasszikusnak szmt.
A vilg knytelen meghajolni eltte. Amerikban mindig is imdtk, ltztette Greta Garbt s Marlene Dietrichet, st, Marilyn Monroe-t is, mr ha annak szmt, hogy a szkesg, sajt bevallsa szerint, jjelente csak pr csepp Chanel No5-t viselt... ragyogtatta fel a bizsut, sajt magn is rkk lncok, karktk tmegt csilingeltette. Egyre jobban a munkba temetkezett, de ez mgsem torztotta az zlst, taln csak a szemlyisgt. Magnyos volt, sokszor trelmetlen, boldogtalan, de nagylelk is. rdekes, izgalmas, gynyr, elviselhetetlen s vonz. Mindez egyszerre.
A Ritzben halt meg 1971-ben, 88 vesen. Kvnsga szerint Lausanne-ban temettk el. A Chanel-divathz pedig l tovbb, j aranykorszakt (egy frfinek) Karl Lagerfeldnek ksznheti. |