Ltnivalk Prizsban
Mvszek, hressgek, parfmk, divatbemutatk, kvhzak, mulatk, mzeumok s a killtsok vrosa...
Franciaorszg trtnelme:

A mai Franciaorszg hatrai majdnem egybeesnek a trtnelmi Gallia (Alpokon tli) terleteivel, amelyeket egykor Gallia Transalpina nven ismertek. A terleten kelta (latinul gall) trzsek ltek. A i. e. 1. szzadban Gallia egsze a terjeszked Rmai Birodalom provincija lett, a rmaiak mindentt vrosokat ptettek, az slakossg pedig sszekeveredett velk s tvette a latin nyelvet (romanizci). A 2-3. szzad kztt a keresztnysg is elterjedt.
A 4. szzad vgn egyre fenyegetbb vlt a keleti hatron ttr germn trzsek, majd az 5. szzadtl klnsen a frankok jelenlte, akiknek nevbl a "francia" elnevezs is szrmazik. Az 5-9. szzad kztt az orszg terlete a Frank Birodalom rszt kpezte, amelynek legnagyobb uralkodja Nagy Kroly volt. Utdai 843-ban a birodalmat hrom rszre osztottk, ennek nyugati rszbl, a Nyugati-Frank Kirlysgbl alakult ki Franciaorszg, amely nevt a mai le-de-France tartomnyrl kapta.
Nagy Kroly leszrmazottai, a Karolingok uraltk Franciaorszgot egszen 987-ig, m a dinasztia ekkor kihalt. Ekkor le-de-France hercegt, Prizs grfjt, Hugo Capet-t koronztk kirlly. Az leszrmazottaibl alakultak meg az orszgot ural kvetkez nagy dinasztik, a Capetingok, a Valois-hz s a Bourbon-dinasztia, amelyek a hossz rksdsi hbork s hzassgi szvetsgek sorn vgl az egsz orszgot egyestettk. A kirlysg a 17. szzadtl lte a fnykort, klnsen XIV. Lajos uralma alatt (a "Napkirly", 1643-1715). Ekkor Franciaorszg risi hatssal volt az egsz eurpai politikra, gazdasgra s kultrra, npessgnek gyors nvekedse pedig Eurpa legnagyobb lakossg orszgv tette. Megkezddtt a francia gyarmatosts is.
A kirlysg 1792-ig llt fenn, amikor a Nagy Francia Forradalom kikiltotta a kztrsasgot. 1799-ben Bonaparte Napleon ragadta maghoz a hatalmat. Seregeivel szmos hadjrat sorn elfoglalta szinte fl Eurpt, s a meghdtott orszgokban sajt csaldja tagjait ltette trnra. Az oroszorszgi hadjrat azonban kudarccal jrt, s a napleoni hborkban kb. egymilli francia katona halt meg. Mgis ez az idszak volt a francia dicssgnek s a francia nemzet kialakulsnak nagy korszaka. Napleon 1815-s veresgt kveten, Franciaorszg jra kirlysg lett.1830-ban jabb forradalom trt ki, amelynek eredmnyeknt alkotmnyos kirlysgot vezettek be.
1848-ban ismt forradalom kvetkezett, melynek sorn a Nemzetgyls kikiltotta a "msodik Francia Kztrsasgot". Ez azonban rvid let volt, 1852-ben Bonaparte Napleon unokaccse csszrr koronztatta magt III. Napleon nven (msodik csszrsg). Uralma alatt az egsz orszg gyors temben fejldtt, meggyorsult a gyarmatszerzs is, s Franciaorszg eurpai pozcii megersdtek. Vgl III. Napleon 1870-ben Franciaorszgot parlamentris monarchiv nyilvntotta. Ebben az vben azonban kitrt a francia-porosz hbor, amelyben Franciaorszg veresget szenvedett. Miutn a nmetek megszlltk az orszgot, a kirly megbukott. 1871-ben polgri radiklis - szocialista forradalom kezddtt s megalakult a prizsi kommn. Ennek leverse utn ltrejtt a "harmadik kztrsasg".
Franciaorszg 1870 s 1914 kztt gyarmatbirodalmat ptett ki (francia imperializmus). Ltrejtt a brit-francia szvetsg (antant) a fegyverkez Nmetorszg ellenslyozsra.
Franciaorszg az I. vilghbor-bl, majd a nci nmet megszllst kveten a II. vilghborbl is gyztesknt kerlt ki. Ez azonban nem akadlyozta meg a gyarmatbirodalom (Afrika, zsia, cenia) szthullst az 1950-es vekben. A hbor utn az gynevezett "negyedik kztrsasg", majd 1958-tl mig az "tdik kztrsasg" kvetkezett, amely Charles de Gaulle vezetsvel j alkotmnyt dolgozott ki a kztrsasgi elnk megnvekedett jogkrvel.
1968-ban baloldali diklzadsok trtek ki, a polgrhbors veszlyt sikerlt elhrtani, azonban de Gaulle lemondott. Utdai, Georges Pompidou s Valry Giscard d'Estaing mg sokig az nyomdokain jrtak, majd 1981-ben a szocialista Franois Mitterrand vette t helyket, aki szmos szocilis reformot hajtott vgre. Mivel azonban a f trsadalmi problmkat nem sikerlt megoldania, buksa utn megersdtt a jobboldal. Az elnki posztot 1995 ta Jacques Chirac tlttte be.
A 2007-es elnkvlasztson a magyar gykerekkel rendelkez Nicolas Sarkozy lett a kztrsasgi elnk.
Franciaorszg klpolitikjt a 90-es vek ta az Eurpai Uni fejldsnek elsegtse, ezen bell klnsen a Nmetorszggal val kibkls s egyttmkds jellemzi. 1999-ben bevezettk az eurt. Ennek ellenre az orszg lakossga a 2005. mjusi npszavazson az Eurpai Alkotmny ellen szavazott.
Prizs trtnelme:

Prizs mintegy 50 ezer ve emberek ltal lakott hely, amint azt a Szajna partjn tallt leletek is bizonytjk. Hressge a Diadalv s egy nappal vasdarabnak ltsz, jjel viszont gynyr Eiffel-torony.
A legjelentsebb rgszeti kutatsok a 12. kerletben trtntek, ahol 1991-ben rengeteg lelet kerlt el, kztk a legkorbbi lland emberi ltre utalk is. A Bercy krnykn vgzett satsok sorn pedig egy vadszfalu (Kr. e. 4000 - Kr. e. 3800) nyomai kerltek el nagy mennyisg srmellklettel (kztk fa pirog, agyagednyek, jak, nyilak s ms, kbl s csontbl kszlt hasznlati trgyak).
Az skori telepls s a galloromn kor kztt Prizs trtnete teljesen elmosdott. Mindssze annyi ismeretes, hogy a prisii gall np uralta a terletet, amikor Julius Caesar seregei elfoglaltk az orszgot. A legelterjedtebb nzet Kr. e. 250 s Kr. e. 200 krlre teszi a vros alaptst, de pontos idpont nem ismert. Ahogy a vros helyvel kapcsolatban is csak tallgatni lehet. Korbban a Cit szigetre gondoltk a gall vrost tenni, m ott minden lelet elpusztult a metr ptse folyamn. Ms felttelezsek szerint a Saint-Louis szigeten lehetett a vros, de akr azzal szemben - a mai bal parton - is elterlhetett. A legjabb - sokszor vitatott - hipotzis a Valrien-hegyre gondolja az kori teleplst.
Kr. e. 52-tl, miutn Labienus gall helytart elfoglalta a vrost, az a Lutetia (francia: Lutece) nevet kapta, a gall fvros szerepe pedig egyrtelmen Lugdunumra (mai Lyon) hrult. A Kr. e. 1. szzadi rmai vros a Szajna bal partjn, pontosabban a mai Saint-Germaine krt a Val-de-Grce s a rue Descartes ltal hatrolt terleten a Luxemburg-kertig terlt el. Kzpontjai a mai rue Saint-Jacques mellett fekdt. A vros egy rmai kori vidki vros ltestmnyeivel volt elltva, sznhz, frum mkdtt Lutetiban. A vrostl dlre talltk meg a temet nyomait.
Prizs a 4. szzadban vette fel mai nevt a valaha itt l parisii nprl. 508-ban Klodvig, a rmaiak felett aratott gyzelme utn ide helyezte birodalma kzpontjt. A 6. szzadtl egy kultikus hely is ismert a vrosban a mai Saint-Gervais templom helyn. A 8. szzadban, a vikingek tmadsa ellen egy erdrendszert ptettek a Cit krl, amelyet a 9. szzadban a vros a jobb partjn bvtettek megvdend a Saint-Gervais s a Saint-Germain-l'Auxerroi templomokat. A bal parti vrosrszeket 885-ben a normannok elpuszttottk. Mindazonltal a Kapeting-dinasztia trnra kerlsekor (987) Prizs Orlans mellett a Nyugati Frank kirlysg legjelentsebb vrosa.
A vros a 11. szzadban kezdett terjeszkedni a jobb parton, majd a 12 - 13. szzadban gyors tem fejldsnek indult, mivel fokozatosan kirlyi szkhely lett a vros: 1108-ban VI. Lajos kirly, majd I. Flp gost (1180 - 1223) kltztt a vrosba. Az uralkodsa alatt plt fel Prizs sok jelents ltestmnye az els Louvre (ekkor erdtmny), tbb templom (kztk a Notre-Dame szkesegyhz), illetve a bal parti iskolkbl ltrejtt a Sorbonne, a legkorbbi egyetem, amely korai nvendkei kzt tartjk szmon Albertus Magnust s Aquini Szent Tamst. A kzpkorban a Fekete hall idszakt kivve Prizs egy kereskedelmi, kulturlis s tudomnyos kzpontknt funkcionlt. Vgl XIV. Lajos a mozgalmas vrosbl Versailles-ba helyezte t a kirlyi szkhelyt, majd talaktatta a Louvre-ot.
XV. Lajos alatt plt ki a Place de la Concorde, a Katonai Iskola (Les Invalides-on), a Pnzgyi s az Igazsggyi Palota. XVI. Lajos hrom j vrosptsi rendelkezst tett: szablyozta az utak szlessgt 9,75 mterben, j vrosfalat (Fermiers Gnraux) pttetett 1784-ben, illetve leromboltatta a Szajna-hidakon plt valamennyi lakhzat.
1789. jlius 14-n a Bastille lerombolsa s az asztalosok Saint-Antoine klvrosi felkelse volt a forradalom kitrsi mozzanata. 1793 s 1794 kztt a radiklis prizsi kommn irnytotta Franciaorszgot, ebben az idszakban vlnak a kivgzsek mindennaposs a francia fvrosban.
I. Napleon elkpzelse az volt, hogy Prizsnak kell a legszebb vrosnak lenni, ami csak lehet. Idejben Prizs radiklis vltozsokon esett t, j utak, hidak, rakpartok, teljes vrosrszek, vghidak, templomok, ftvonalak pltek, elkszlt az Arc de Triomphe, mai helyre kerlt az Obeliszk, st j vzhlzat is ltrejtt a vrosban, miutn j csatornk, vztrozk s kzkutak ltesltek Prizs szerte. A Bourbon-restaurci idejn a vrosban kiplt a Saint-Germaine arisztokrata negyed is.
1860-ban a vros utoljra nvelte jelentsen a terlett, amint 11 teleplst (Auteuil, Passy, Les Batignolles, Montmartre, La Chapelle, La Villette, Belleville, Charonne, Bercy, Vaugirard, Grenelle) csatoltak hozz, s gy hsz kerlete lett Prizsnak. 1870-ben, a porosz-francia hbort lezr bkt Prizsban ktttk meg, s kikiltottk a msodik kztrsasgot.
1871. mrcius 22-n Prizs munkssga felkelt a poroszbart vezets ellen, kikiltottk a Prizsi Kommnt, mely 91 napon t vdte hsiesen Prizst a poroszok ellen. A kommn alatt Prizs szne-java elpusztult a harcok hevben: a Rue de Rivoli hzait flgyujtottk, a Vroshza porig gett...
A ksbbiekben Prizs tbb vilgkillts szkhelye is volt. Ezek tiszteletre plt 1889-ben az Eiffel-torony, 1900-ben pedig a prizsi metr, amikor is a metropolisz a nyri olimpia sznhelye volt. 1910-ben azonban risi rvz puszttott vgig a vrosban.
Az I. vilghbort lezr bkerendszert tbb Prizs krnyki helyen ktttk meg. 1940 s 1944 kztt Prizs nmet megszlls alatt volt, mg a szvetsges csapatok rkezsnek hrre 1944. augusztus 19-n lzads nem kezddtt a vrosban. Dietrich von Choltitz generlis, a prizsi helyrsg parancsnoka, 1944. augusztus 25-n kapitullt megtagadva a vros teljes lerombolsrl szl parancsot.
1968 mjusban a prizsi fiatalok kezdtek elsknt a lzongsba a Quartier Latin terletn. 1976-ban engedett elsknt a francia llam kisebb fok fggetlensget Prizsnak, ahol az els polgrmester Jacques Chirac lett. Helyre 1995-ben Jean Tiberi, majd 2001-ben Bertrand Delano kerlt, aki radiklisabb politikjval felvette a harcot a vrosi autsok ellen is a tmegkzlekedst tmogatva.
Franciaorszg domborzata:
Francia vidkek domborzata igen vltozatos kpet mutat. A tjak szakon s nyugaton tengerparti sksgokk szelidlnek, mg a nyugati s dli- dlkeleti vidkek vadregnyes hegylncokkal (pl. Francia-kzphegysg) kprztatjk el az oda ltogatt. Dlen tr az g fel a Pireneusok vonulata, s innen a Fldkzi-tenger partjn, a Francia Rivirn vgighaladva elrjk az Alpok cscsait. Itt emelkedik Eurpa legmagasabb pontja is, a 4810 m-es Mont Blanc.
Franciaorszg ghajlata:
Franciaorszg ghajlatt az ceni s mediterrn hatsok befolysoljk legersebben. Az orszg tlnyom rsznek ghajlata enyhe tel ceni, a tengerpartoktl tvolabbi terleteken azonban a kontinentlis ghajlat sajtossgai is megjelennek. A fldkzi-tengeri partvidk ghajlata jellemzen mediterrn, ugyanakkor a magasabb hegyvidkeken, gy elssorban az alpi terleteken vltozatos magashegysgi ghajlat alakul ki. A Franciaorszgba ltogatk teht egsz vben igen eltr idjrssal tallkozhatnak az orszg klnbz rszein.
A mediterrn trsg ghajlata jelentsen klnbzik a tbbi rgitl. Itt a legenyhbb a tl (a leghidegebb hnap kzphmrsklete 6-8 C), mg a mrskleten meleg nyri hnapokra 22-24 C-os kzphmrskletek jellemzk. Jliusban s augusztusban gyakori itt a nyri szrazsg, amikor egy-egy hnap sorn csupn 10-30 mm csapadk hullik. Franciaorszg dli vidkein a nyri hnapokban jval tbbet st a nap, ltalban 11-12 rt - mg szakon egy nyri napon 7-9 rs napstsre lehet szmtani.
A tenger vize a fldkzi tengeri partokon augusztusban a legmelegebb, 23-25 C-os, de jniusban s jliusban is felmelegedhet 21-23 C-ig. Fldkzi-tenger partvidkn nyri dlutnokon gyakorta 29-32 C-ig emelkedik a hmrsklet.
A Franciaorszg dli rszn tallhat Provence tartomny egyik jellegzetes idjrsi sajtossga a sokszor napokon t fj kellemetlenl ers szaki szl, a misztrl, amely elssorban tlen, de az v ms szakban is gyakori.
Franciaorszg npessge:
Franciaorszg npessgnek trtnelmi fejldse a nyugati vilgban a 19. szzadtl kezdve sajtosan alakult. A 19. szzadban s a 20. szzad els felben a npessgszm Franciaorszgban nem nvekedett akkora temben, mint Eurpa tbbi rszn, ugyanakkor a 20. szzad msodik felben sokkal ersebb nvekeds volt tapasztalhat a tbbi orszghoz, vagy az elz vszzadokban mrt sajt nvekedshez kpest.
1974-et kveten a npessgnvekeds lelassult, mlypontjt ves 0,39%-kos nvekedssel 1990-ben rte el, amivel mr sokkal inkbb sszhangba kerlt Eurpa npessgfogysnak indult tbbi rszvel. Mindezek utn a 2004-es francia npszmlls adatai jcskn megleptk a demogrfusokat. A 2004-es npszmlls szerint megtrtnt, amit senki nem jsolt elre, az 1999-es npszmllst kveten a npessgnvekeds felgyorsult. 1999 s 2003 kztt a npessgbvls 0,58% krl alakult, 2004-ben pedig 0,68% lett, ez csaknem elrte az szak-amerikai szintet. 2004 a legmagasabb npessgnvekedst eredmnyezte az orszgban 1974 ta, s ezzel Franciaorszg jval megelzi Eurpa tbbi orszgt (leszmtva rorszgot). 2003-ban az eurpai termszetes nvekedst majdnem teljes egszben Franciaorszg termszetes nvekedse tette ki (a bevndorlst nem szmtva): az Eurpai Uni 216.000 lakossal bvlt (a bevndorls nlkl), amibl 211.000 volt Franciaorszg npessgnek nvekedse nmagban s 5.000 az sszes tbbi EU tagorszg egyttvve. 2004-ben Franciaorszg npessgnek termszetes nvekedse elrte a 256.000 ft.
A vratlan eredmnyek jelents kvetkezmnyekkel jrhatnak a jvre nzve. Oroszorszg s Nmetorszg utn Franciaorszg jelenleg a harmadik legnpesebb orszg Eurpban. A demogrfusok eredetileg gy szmtottk, hogy 2050-re a francia nagyvrosokban 64 milli ember fog lni, de ma mr egyetrtenek abban, hogy az 1990-es nvekedsi temre alapozott becslseik visszafogottak voltak. Ma mr gy tartjk, a francia nagyvrosok lakossga 2050-re elri a 75 milli ft, ekkor az orszg mr az Eurpai Uni legnpesebb tagllama lesz, tbb lakossal, mint a jelenlegi tagllamok kzl brmelyik: Nmetorszg (71 milli), Nagy-Britannia (59 milli) s Olaszorszg (43 milli). Ha ezek a becslsek valsgg vlnak, ez rtelemszeren vltozsokat eredmnyez a brsszeli erviszonyokban is. 2004 kzepn Franciaorszg lakosainak szma (a tengerentli rszekkel egytt) 13,6%-t tette ki a 460 milli fs EU-nak. Az Eurpai Uni 25 tagllamnak 2050-re jsolt 445 milli lakosbl pedig mr 17,5% l majd Franciaorszgban az elrejelzsek szerint.
Az ENSZ Menekltgyi Fbiztossga (UNHCR) szerint a politikai menedket krk arnya 2003 s 2004 kztt 3%-kal ntt, mg ugyanezen idszak alatt az Egyeslt llamok szmra benyjtott menekltgyi krelmek szma 29%-kal cskkent. Franciaorszg ezzel 2004-ben tvette az USA vezet helyt a menekltek clorszgainak listjn.
Franciaorszg etnikai, nyelvi s vallsi megosztsa:
Etnikumok:
Franciaorszgot a trtnelem eltti idktl kezdve kereskedelmi, npvndorlsi s hadmveleti utak szvik t. A mai npessg az vszzadok sorn ngy f eurpai npcsoport keveredse eredmnyekppen alakult ki: kelta (gall s breton), akvitn (baszk szrmazs), rmai s germn (frank, vizigt, burgund, normann). A trtnelmi npcsoportokon kvl a 19. szzadtl kezdve tovbbi npcsoportok telepltek Franciaorszgba, csak a legismertebbeket emltve: belgk, olaszok, spanyolok, portuglok, lengyelek, rmnyek, kelet-eurpai zsidk, maghreb npek, arabok, berberek, fekete-afrikaiak s knaiak. Jelenlegi becslsek szerint a francia npessg 40%-t ezek a bevndorl hullmok teszik ki, amivel Franciaorszg etnikailag az egyik legvltozatosabb orszgg vlt Eurpban s ebben jelentsen hasonlt az Egyeslt llamokhoz s Kanadhoz.
Nyelvi megoszls:
Franciaorszgban az egyetlen hivatalos nyelv a francia. Ugyanakkor esetenknt, fknt az idsebbek, tbb ms helyi nyelvet s dialektust is megrtenek s hasznlnak, mint pldul a provanszl, a kataln, a baszk, a breton, a karibi kreol, a korzikai, a flamand, a lotharingiai nmet, valamint nhny tovbbi dialektus, mint pldul az elzszi, a gaszkonyi s a picard. Ezeket a trtnelmi nyelveket s nyelvjrsokat tjszlsknt kezelik, noha ez legtbbjkre nzve hamis. Nmelyiket mr iskolkban is tantjk, noha helyi s nemzeti szinten is hivatalosan csak egy nyelvet ismernek el. Nhny, a bevndorlk ltal beszlt nyelv szintn elterjedt, klnsen a nagyvrosokban: a portugl, a maghreb arab, berber nyelvek, dl-szaharai nyelvek, a trk, a knai (wu, kantoni, min nan s mandarin), a vietnami s a khmer a leggyakoribbak.
Vallsi megoszls:
Franciaorszg trtnelmileg tlnyomrszt rmai katolikus orszg antiklerikris hajlamokkal, az 1970-es vektl pedig nagyon szekulris. A vallsszabadsg alkotmnyos alapjog, ahogy az Emberi s polgri jogok nyilatkozatban lefektettk. A kzszfra s a vallsok kztt a laicit (laicizmus) a meghatroz elv, mely szerint a kormny nem avatkozik a vallsi tantsokba, a vallsoknak pedig tartzkodniuk kell a politikba val beavatkozstl.
A kormny nem vezet statisztikt a lakosok vallsrl. Ismeretlen forrs statisztika elrhet a 'CIA World Factbook' cm kiadvnyban, amely szerint: rmai katolikus 83-88%, muszlim 5-10%, protestns 2%, zsid 1%. Egy 2003-as felmrs szerint a lakosok 41%-a szerint Isten ltezse "kizrt" vagy "valszntlen", 33% lltja, hogy az "ateista" sz tbb-kevsb rillik, 51% keresztnynek vallja magt. A hvk kzl 62% rmai katolikusnak, 6% muszlimnak, 2% protestnsnak, 1% zsidnak, 2% pedig ms vallsnak mondta magt, 26% azt lltotta, hogy nem hisz vallsokban, 1% pedig megtagadta a vlaszadst.
Franciaorszg gazdasga:
Az orszg a fejlett orszgok sorba tartozik, tagja a G8-nak, s 2005-ben a Fld hatodik legnagyobb gazdasgt tudhatta magnak, 2118 millird dollros GDP-vel. Mindazonltal a GDP per f szerinti eurpai rangsorolsban csak a 9-dik volt 25-bl, az Eurostat szerint s vilgszinten a 17-dik.
Kzlekeds Franciaorszgban:
Franciaorszg kzlekedse igen fejlett. Sr autplya hlzat hlzza be. Az autplyk fizetsek. A vasti kzlekeds is igen fejlett. Vastvonalak sszes hossza 31 840 km, s jelenleg igen intenzv fejleszts alatt ll.
Legnagyobb vrosok:
1. Prizs (2 141 839 lakos)
2. Marseille (793 500 lakos)
3. Lyon (475 995 lakos)
4. Toulouse (439 238 lakos)
5. Nizza (337 890 lakos)
6. Nantes (277 979 lakos)
7. Strasbourg (273 506 lakos)
8. Montpellier (251 700 lakos)
9. Lille (234 464 lakos)
10. Bordeaux (234 086 lakos)
11. Rennes (208 380 lakos)
12. Reims (197 660 lakos)
13. Le Havre (185 060 lakos)
14. Angers (170 451 lakos)
15. Saint-tienne (170 416 lakos)
16. Toulon (169 100 lakos)
17. Grenoble (159 080 lakos)
18. Nimes (150 037 lakos)
19. Dijon (149 080 lakos)
20. Aix-en-Provence (148 622 lakos)
Utazs Prizsba
Utazs replvel:

Legolcsbb megolds fapadossal utazni, a WizzAir-nl jegyek kaphatk kedvez esetben mr €19-tl (egy irnyba). www.wizzair.hu
Ha elnyben rszesti a nem fapados jratokat, akkor jegyek foglalhatk a magyar Malv lgitrsasg vagy a francia AirFrance honlapjn. www.malev.hu, www.airfrance.com
Reptrrl belvrosba:
Az Orly s a Charles de Gaulle reptrrl metrval vagy busszal a legegyszerbb a belvrosba bejutni, mg Beauvais reptrrl vonattal (89km).
Busz transzfer az Orly s a Charles de Gaulle reptrrl kb: €13.
(SkyEurope gpe az Ory reptren, a Malv s AirFrance gpei a Charles de Gaulle reptren, mg a WizzAir jratai a Beauvais reptrre rkeznek.)
Prizs reptereirltermszetesen taxival is eljuthatnunk a belvrosba, €17-tl, foglals :www.shuttle-paris.com
Utazs autval:

Prizs Budapesttl krlbell 1500 km, 14 ra. Autplyamatrica a magyar, osztrk, francia autplykon szksges.
titerv:
Budapest - Bcs - Passau (Linz) - Regensburg - Nrnberg - Heilbronn - Mannheim - Saarbrcken - Metz - Verdun - Reims - Prizs
Utazs busszal:

Busz elnye, hogy utols pillanatban is kedvez ron lehet jegyet foglalni, tbb helyen az r vltozatlan, htrnya, hogy az t majdnem 1 egsz napot vesz ignybe.
Az ltalunk tallt legolcsbb buszjrat 18,500 ft-ba kerl (retr). www.studentagency.hu
A Volnbusszal 24,000 ft-tl utazhatunk. www.volanbusz.hu
Az Eurolines knyelmes s gyakran indul jratai 36,000 ft-ba kerlnek (retr). www.eurolines.com
Kzlekeds Prizsban
<<-- ide kattintva, Prizs metrtrkpe megtekinthet nagyban!!!
Prizs tmegkzlekedse jl szervezett, autbusz, villamos, metr s RER (klvrosi, de a kzponton is keresztlhalad vonat) kiptett hlzatai rendkvl hatkonyak. Leginkbb a metr s RER hasznlatt javasoljuk gyorsasguk miatt. A 14 metrvonalnak tbb, mint 300 megllja van. Prizs minden nevezetessge valamely megllbl gyalog is knnyen megkzelthet. A metr reggel 5.30-tl jjel 1.00 rig kzlekedik.
Tarifaznk:
A vrost 5 tarifaznra osztottk, a fbb ltvnyossgok az 1-2. znban tallhatk, mely az egsz belterletet lefedi. Tapasztalat alapjn javasoljuk, hogy elegend az 1-2. znra jegyet, brletet vltaniuk, ha klsbb terletre igyekeznek, plusz jeggyel megoldhatjk.
1-2. zna: Prizs belterlet
1-2-3. zna: Prizs belterlete s kzeli krnyke
1-2-3-4. zna: Prizs s krnyke (pl: Versailles)
1-2-3-4-5. zna: Prizs s tvolabbi klvrosai (pl: repterek s EurroDisney)
Jegyek:

Egy metrjegy addig rvnyes, amg az utas ki nem ment a kijrat (Sortie) ajtn, teht egy jeggyel tszllhat s bejrhatja akr az sszes megllt, idkorlt nlkl. Buszon ill. villamoson minden esetben j jegy szksges.
1 jegy: € 1,40
"Carnet", gyjtjegy: € 10,90
"Carnet", gyjtjegy (gyerek): € 5,45
EuroDisney-be: € 5,95
Versailles-be: € 2,36
Napijegyek:
Felhasznlhat: vsrls napjn jflig.
rvnyes: metr, busz, RER jrataira s a Sacr Coeur siklra (Montmartre).
Killtshoz fnykp nem szksges.
1-2. znig napijegy: € 5,50
1-3. znig napijegy: € 7,30
1-4. znig napijegy: € 9,15
1-5. znig napijegy: € 12,30
Htvgi ifjsgi jegyek:

Megvsrolhat: htvgn s nnapnapokon, 26 ves kor alatt.
Felhasznlhat: vsrls napjn jflig.
rvnyes: metr, busz, RER jrataira s a Sacr Coeur siklra (Montmartre).
Killtshoz fnykp nem szksges.
1-3. znig napijegy: € 3,20
1-5. znig napijegy: € 6,40
Paris visite - 1, 2, 3 vagy 5 napos brlet:
Felhasznlhat: htftl vasrnap jflig.
rvnyes: metr, busz, RER jrataira s a Sacr Coeur sikl, Balabus, Noctambus (jszakai busz) jrataira.
Killtshoz fnykp nem szksges.
Felntteknek:
1-3. znig napijegy: 1 napos: € 8,50 - 2 napos: 13,70 - 3 napos: 18,60 - 5 napos: 27,20
1-5. znig napijegy: 1 napos: € 17,05 - 2 napos: 27,15 - 3 napos: 38,10 - 5 napos: 46,60
Gyerekeknek (4-11 ves korig):
1-3. znig napijegy: 1 napos: € 4,25 - 2 napos: 6,95 - 3 napos: 9,30 - 5 napos: 13,60
1-5. znig napijegy: 1 napos: € 8,50 - 2 napos: 13,55 - 3 napos: 19,05 - 5 napos: 23,30
Heti brlet (carte orange):
Felhasznlhat: htftl vasrnap jflig.
rvnyes: metr, busz, RER jrataira s a Sacr Coeur siklra (Montmartre).
Killtshoz fnykp szksges.
1-2. znig napijegy: € 16,00
1-3. znig napijegy: € 21,20
1-4. znig napijegy: € 26,30
1-5. znig napijegy: € 31,50
A prizsi metrrl:

16 metrvonalbl ll, amelyek fleg fld alatt haladnak, s teljes hosszuk elri a 211 kilomtert. A rendszer, amely Prizs egyik jelkpv vlt, hres kiterjedt belvrosi tvonlhlzatrl s a szecesszi ltal befolysolt homogn ptszeti stlusrl.
A metrvonalak 1-tl 14-ig vannak szmozva, tovbbi kt kisebb vonallal. Az utbbiak a 3bis s a 7bis neveket viselik, mivel ezek eredetileg a 3-as s a 7-es metrvonalak elgazsai voltak, s csak ksbb vltak nllkk.
Az els vonalat 1900-ban avattk fel az Exposition Universelle vilgkilltsra. A hlzatot az els vilghbor kezdetn kibvtettk, a metr magja 1920-as vekre kszlt el. Az 1930-as vekben a metrvonalak tlptk Prizs hatrait, mivel megkezddtt az agglomercis elvrosok bekapcsolsa a rendszerbe. A 11. vonal is ebben az vtizedben plt fel. A 1950 s 1970 kztti dcannies voitures (magyarul az autk vszzadai) utn tbb klvrosi vonalat hoztak ltre. Az 1960-as vekben megnyitott RER kibvtette a hlzat kapacitst. A 20. szzad vgn megnylt a teljesen automatizlt 14. vonal, amelyet a RER A vonalnak felvltsra szntak.
Ma a metr naponta 4,5 milli utast szllt (1,365 millird utas 2005-ben). 297 llomst zemeltet, melyek kzl 62-t tbb vonal is rint.
A vllalat, amely eredetileg a metrt zemeltette, Compagnie du chemun de fer mtropolitain de Paris, rviden CMP vagy Mtropolitain nven volt ismert. Az els vekben azonban csak Mtro nv alatt vlt ismertt. A hlzatot ma a Rgie autonome des transports parisiens zemelteti.
Mzeumok Prizsban:
Louvre
A vilg egyik legismertebb mvszeti mzeuma, valamint Franciaorszg legnagyobb mzeuma XIX. sz. eltti alkotsok szmra.
Louvre-rl rszletesebben...

www.louvre.fr
Orsay mzeum
A mzeumban olyan impresszionista festmvszek kpei tekinthetek meg, mint Monet, Manet vagy a holland Van Gogh.
Az Orsay mzeumrl bvebben...

www.musee-orsay.fr
Victor Hugo mzeum - Maison de Victor Hugo
Itt lt s dolgozott 1832 s 1848 kztt Victor Hugo r.
Maison de Victor Hugo-rl bvebben...

www.paris.fr
Fragonard - Parfm mzeum
Az egyiptomaiak kortl hasznlatos desztilllberendezsek s egyb eszkzk avatjk be az rdekldket a parfm kszts technikjba.
Fragonard - Parfm mzeumrl bvebben...

www.fragonard.com
Modern mvszetek mzeuma - Pompidou kzpont - Centre Georges Pompidou
A XX. szzad mvszett bemutat mzeumban, grafikt, ptszetet, formatervezst bemutat killtsok vrjk az ide ltogatkat.
Modern mvszetek mzeumrl bvebben...

www.centrepompidou.fr
Csatornahlzat mzeum - Le Muse des Egouts de Paris
Prizs csatornahlzata is hres prizsi ltnival, hiba Prizs a fny s a pompa vrosa.
Csatornahlzat mzeumrl bvebben...

www.egouts.idf.st
Rodin mzeum
Auguste Rodin az impresszionista szobrszat legnagyobb hats kpviselje. Ez a mzeum rzi Auguste Rodin szobrsz legtbb mvt.
Rodin mzeumrl bvebben...

www.musee-rodin.fr
Picasso mzeum
A spanyolorszgbl szrmaz Pablo Picasso a legjelentsebb modernista fest.
Picasso mzeumrl bvebben...

www.musee-picasso.fr
Balzac mzeum - Maison de Balzac
Itt lakott 1840-1847-ig a francia regnyr, Honor Balzac, aki a francia realista regny megteremtinek egyike.
Balzac mzeumrl bvebben...

www.v2asp.paris.fr
Institut du Monde Arabe
Az eurpai s az iszlm kultrk kztti j kapcsolatok ptst szolglja 20 arab llam szmos killtsa, fruma, filmvettse s tekintlyes knyvtra.
Institut du Monde Arabe-rl bvebben...

www.imarabe.org
Ltnivalk Prizsban:
Eiffel-torony
Az Eiffel-torony Prizs egyik jelkpe. Az 1889. vi vilgkilltsra kszlt, az eredeti tervek szerint a killts utn lebontottk volna.
Az Eiffel-toronyrl rszletesebben...

www.tour-eiffel.fr
Sainte-Chapelle - Szent Kpolna
A Sainte-Chapelle egy vilghr, gtikus stlus, 13. szzadi imahely Prizsban.
A kpolnrl bvebben...
http://sainte-chapelle.monuments-nationaux.fr
Arc de Triomphe
Az Arc de Triomphe, (kzismert magyar nevn a Diadalv) egy hres emlkm, Prizs egyik legismertebb ltnivalja.
Arc de Triomphe-rl bvebben...

http://arc-de-triomphe.monuments-nationaux.fr
Sacr-Coeur - The sacred heart
A Sacr Cour bazilika a 19. szzadban plt, hres fehr plete mig meghatroz jelensge a montmarte-i dombnak.
Sacr-Coeur-rl bvebben...

www.sacre-coeur-montmartre.com
Notre-Dame
A monumentlis katedrlis nem csak Prizs, de az egsz orszg szimbluma.
A Notre-Dame-rl rszletesebben...

Champs-lyses
Prizs legnevesebb bevsrlutcja, ha szeretne egy kicsit tbb luxust, akkor ltogasson el ebbe az utcba.
Champs-lyses-rl bvebben...

![]()
La Dfense negyed
Eurpa legnagyobb zleti negyede, rengeteg felhkarcolval s szmos malkotssal.
La Dfense negyedrl bvebben...

www.ladefense.fr
Grande Arche
A Grande Arche a Le Defense negyedben tallhat modern diadalv.
A Grande Arche-rl bvebben...

www.grandearche.com
Concorde tr
Prizs egyik legnagyobb ternek kzepn tallhat a nagy obeliszk, valamint mellette kt szkkt.
A Concorde trrl bvebben...

Panthon
A XV. Lajos ltal plt templomban Franciaorszg nagyjai nyugszanak.
A Pantonrl bvebben...

http://pantheon.monuments-nationaux.fr
Conciergerie
A A 14.sz-ban plt, Capet kirlyok egykori palotja a a francia forradalom idejn brtnknt szolglt.
Conciergerie-rl bvebben...

http://conciergerie.monuments-nationaux.fr
Opera - Palais Garnier
A Charles Garnier ltal tervezett, neobarokk operahzat 1875-ben adtk t.
Az operrl bvebben...

www.operadeparis.fr
Invalides - Invalidusok temploma
1840 ta rzi Napleon hamvait, Franciaorszg msodik legnagyobb pletegyttese Versailles utn.
The Invalides-rl bvebben...

www.invalides.org
Szajna s hdjai - Pont Alexandre, Mvszek hdja s Pont Neuf
A Szajnn Prizsban 37 hd vel t, ebbl a 3 legkiemelkedbb szpsg s hangulat a Pont Alexandre, Pont Arts s a Pont Neuf.
A hidakrl bvebben...

Pre Lachaise temet
A Pere-Lachaise Franciaorszg s a vilg egyik leghresebb temetje, Prizs XX. kerletben tallhat.
A temetrl bvebben...
www.pere-lachaise.com
Ltnivalk Prizs krnykn:
Disneyland
Disneyland nemcsak a gyerekeknek, de az egsz csaldnak felejthetetlen lmnyt nyjt.
Disneylandrl bvebben...

www.disneylandparis.com
Versailles kastly
Parkok s kertek Prizsban:
Tllrik kertje - Jardin des Tuileries

Megkzelts tmegkzlekedssel: 1-es metrval: Tulleries megllhely.
Luxembourg-kert - Jardin du Luxembourg

Megkzelts tmegkzlekedssel: 12-es metrval: Notre-Dame des-Champs vagy Rennes megll.
Jardin des Plantes

Megkzelts tmegkzlekedssel: 5-es metrval: Quai de la Rapp megllhely. 7-es metrval: Censier - Daubenton megll. 7-es vagy 10-es metrval: Jussieau megll.
Buttes-Chaumont park

Megkzelts tmegkzlekedssel: 7-es metrval: Buttes-Chaumont vagy Botzaris megll.
Bois de Vincennes

Megkzelts tmegkzlekedssel: 1-es metrval: Pte de Vincennes megllhely. 8-as metrval: Porte Dore vagy Porte de Charenton megll.
Parc de la Vilette

Megkzelts tmegkzlekedssel: 5-s metrval: Porte de Pantin megll vagy 7-es metrval: Porte de la Vilette megll.
Bois de Boulogne park

Megkzelts tmegkzlekedssel: 1-es metrval: Porte Maillot megll.
Vsrls Prizsban:
A prizsi nk, brmilyen korak, messzirl felismerhetk akr exkluzv haute couture-ben, akr egy dikstlus ltzkben. Elegns, sikkes megjelensk a legtbb ltogatban olyan rzst kelt, hogy ruhatrt fel kellene jtania. Ezrt a ruhk vagy legalbb tartozkaik beszerzse fontoss vlik. A prizsi kirakatok magukban is killtsi darabok. A divat fvrosban minden nagy divathz kpviselteti magt. Az haute couture bemutatk trsadalmi esemnynek szmtanak, egy-egy patins divathz felvonulst valsgos hisztria vezi. A prizsi bevsrlsra akr a vilg minden pnze rmehet, m ha tudjuk, hogy hov menjnk, egyltaln nem kell hogy tl kltsges legyen. Nhny szalon s zlet htfnknt zrva tart, a nagyobb ruhzak nyitva vannak.
Champs-lyses
Ha szeretne egy kicsit tbb luxust, akkor ltogasson el ebbe az utcba.
Champs-lyses-rl bvebben...

La Fayette ruhz
A fogyaszts temploma! 1908-ban plt ruhz a mrkk szerint van felosztva (nem kln cip-, ni ruhzati, sbt... osztlyokra bontva.)
Cm: 40, blvd Haussmann, 75009 Paris

www.galerieslafayette.com
Printemps ruhz
A 45.000 m2-es Printemps, Prizs legnagyobb bevsrlkzpontja.
Cm: 64, bd Haussmann, 75009 Paris

http://departmentstoreparis.printemps.com
Le Bon March ruhz
A vros legrgebbi ruhza, egyik tervezje Gustav Eiffel volt. Az plet 150 ve az lettm s a luxus szimbluma.
Cm: 24, rue de Sevres, 75007 Paris

www.lebonmarche.fr
Clignancourt bolhapiac
A vilg legnagyobb bolhapiaca. Tbb mint 3000 rus rulja portkit, szinte mindent kaphat, ha vgig szeretnnk jrni, kszljnk egy hossz trra!

Szrakozs s kikapcsolds Prizsban
Cabare s revue
Clubbok, szrakozhelyek
ttermek
Gyerekprogramok
Opera, balett
Sznhz
|