A divat áldozatai
Évek óta tabu szörmét viselni, de most a vezető tervezők újra divatba hozták. Extravagáns kiegészítőket, melltartót, bugyit készítenek prémből, mint sem törödve azzal, hohy ezért a hóbortért több ezer gyönyörű állatot gyikoltak le.
A szörmetenyésztés, ugyanakkor visszataszitó üzlet.
Mots megismerheti mindenki a véres vállalkozásokat - tabuk nélkül ...
A fenti kép önmagáért beszél: az ezüstrókát fogóvassal elkapják, majd a szájába és a végbelébe vezetnek áramot ... A szörmeipar kegyetlen módszereket alkalmaz a vadon élő állatokkal szemben. magyarázat persze ezúttal is van: a prémesek uyganolyanok, mint a háziálatok,csak nem a húsukért, hanem a bundájukért tenyésztjük őket.
Különben is szörmét ősidőktől hordunk! - védekeznek a divatszakemberek. Ez igaz, mert a régmúltban még semmivel sem tudták pótolni a szörmét. Egykor az állatviadalok is elfogadottak voltak, de a világ fejődik, az erkölcsi normák finomodnak. Ma már a sarki expedíciókhoz sem hordanak szőrmebundát, helyette könnyebb, melegebb és olcsóbb anyagokat találtak ...
Állatbőrt is viselünk - érvelnek a szörme szerelmesei. Ez is igaz, csakhogy a bőr a húsipar mellékterméke, a cipők egy része abból készül. Ameddig tehát lesznek húsevők, eddig állatbőr is lesz ...
Vitán felül ...
A szörméjük miatt tenyésztett állatokból életkörülményei nem felelnek meg az állatvédelmi követelményeknek: egymásra rakott drótketrecekben tartják az ijedt és nyugtalan állatokat. A szük helyen nem képesek a természetes viselkedési mechanizmusra, pedig a különböző mozgásoknak jelentésük, üzenetük van.
A ketrecbe kényszerített fajoknál az állatvédők egyetlen közlést tudtak megfigyelni: állandóan ismétlődő mozgásokat végeznek. A ketrec egyik falától a másikig rohannak hosszú időn át, ami a nyugtalanság és a szenvedés jele.
Az ösztönöket nem lehet fogságra ítélni!
A fogságban élő nöstények 10-20 %-a kivégzi a kcsinyét. A vadonban is ezt teszik, ha egy erősebb nöstény fenyegeti a könyköket. Ezért is kellene a tenyésztőknek távol tartaniuk a ketreceket, hisz az anyák a többi állat közelsége és az emberektől való félelem miatt jobbnak látják, ha kicsinyik nem él tovább. Hiába, az özstönök sokszor felülmúlják a józan észt ...
Kegyetlen halál
Amig a házi állatoknak egyszerűen (és kegyetlenül!) elvágják a torkát, addig a szörméseknél ezt nem tehetik, mert javíthatatlanul megsérülne a bunda. Ezért elektrosokkot és mérget alkalmaznak. Az előbbit nagyobb testű állatoknál vetik be: fogóvassal elkapják az állatot, majd szájukba és végbelükbe elekrtódát dugnak, amelybe áramot vezetnek - igy a szerencsétlen jószág zárja az áramkört és ármaütésben elpusztul.
A mérgezés sem humánosabb, mert attól az állatok ép tudat mellet fulladnak meg.
Ebben is élen járunk!
Bár magyarországon a szőrmetermelés nem jelentős, csincsillaterméseztben mégis az élen járunk. hazánkban kb 50 farmon tenyésztenek vadon élő állatot a bundájukért, és nem hiába, mert évek óta folyamatosan nő a kereslet.
A nyers és a kikészített szőrmék külföldre szállításból 380 millió forinttal több bevételre tettek szert a tenyésztők 2009-ben mint egy évvel korábban! Ez is bizonyitja, hogy igény van a jólét státusszimbolómra, a bundára, még akkor is, ha ennek az emberhez méltatlan gyilkolás az ára.
Érvek ide, vélemények oda: a képek önmagukért beszélnek.
A divattervezők bűnei
Minden évben 300 millió prémes állat pusztul el a világon. Az 5 legkedveltebb szörmefajta (nerc, csincsilla, hörcsög, ezüstróka, nyúl) és mennyi védtelen állatnak kell meghalni egyetlen ruhadarabért? Most kiderül!





Az emberek már nem éreznek gátlásokat, hogy szőrmét viseljenek. A bizonyiték: az összes nagy divatház szörmében küldte kifutóra modelljeit, fokozva a vásárlókedvet. Még a szupermodell Naomi campbell is, aki korábban nem engedett, most meghajolt főnökei akarata előtt és nercbundába bújt. A popsztárok közül P.Deddy és Lauryn Hill szintén szőrmében jár és nem mutat semmilyen együttérzést az állatok iránt.
Ennek ellenére az embereknek tudniuk kell: nem a szőrmeipar felelős azért, hogy a vadon élő állatok élettere eltünőben van. A szűcsök nem vadabbak az állattenyésztőknél, akik nem tartják rosszabbul a nemes állatokat, mint a háziállatokat. a húsevők pedig nem jobbak azoknál, akik állatokra vadásznak!
egváltozott az erkölcsi hozzáállás ehhez a témához. Olyan világban élünk, ahol a szemérmetlen külsőségek, a státusszimbólumok ismét nagy szerepet játszanak. Sokan tartják mottójuknak: élj úgy, ahogy neked tetszik. A tervezők csak a vavők kívánságát teljesítik, ezt az üzletet is a piac diktálja
A divatvilágban egyetlen törvény létezik. A tervezők az ötleteiket akarják megvalósítani, anélkül, hogy bizonyos aggályok határokat szabnának nekik. Ez a divatban ugyanaz, mint a művészetben vagy a tudományban. A divattrevezők éltető eleme a szórakoztatás, a látványosság és a sokkolás, mert az unalom halálos ellenség ezen a világon. |